| LolLzz a întrebat:

vreau sa imi iau un pc pe piese zilele astea si am facut un wishlist cu componentele care imi trebuie: http://www.emag.ro/wishlist/1791866786 Vreau sa imi ziceti daca si bine facut si daca merita FUNDA

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

@Salontanu - nu vorbi prostii. HDD-ul este compatibil cu placa de baza deoarece porturile sata sunt compatibili intre ele.

Nu as pune GTX 560Ti pe sursa aia deoarece va fi peste puterile acesteia sa sustina un asemenea sistem. Placa de baza va trebui sa-i faci update de BIOS pentru a putea recunoaste procesorele Ivy.
In banii astia iti recomand sa mergi pe i3 + GTX 660: http://bit.ly/UTpqyo
In FullHd placa video trage greul iar acel i3 va putea face fata unui GTX 660. Pe langa acestea ai si o sursa Sirtec de 500W de calitate, o placa de baza solida(SATA 3 si USB 3) si un kit de memorie mai ieftin.

| Salontanul a răspuns (pentru IulianP):

Tu vorbesti prostii: un port cu viteza de transfer mai mica va incetini viteza de transfer al unei componente cu o viteza mai mare. SATA II are viteza de transfer mai mica ca SATA III. HDD se va opinti sa transfere date cu viteza lui si se vor produce intreruperi. Daca dai un raspuns, gandeste! Deasemenea, cauta sa te exprimi in asa fel in care sa nu jignesti o terta persoana. Puteai sa spui: "parerea mea este ca:". Ca sa-i spui unui om ce nu-l cunosti ca "vorbeste prostii"este o treaba de lipsa de educatie!

| IulianP a răspuns (pentru Salontanul):

Daca te-ai simtit jignit, imi cer scuze.
Ca sa revin la subiect, nu se simte diferenta de viteza intre SATA II si SATA III la HDD-urile mecanice deoarece chiar si HDD-urile SATA III nu ajung la vitezele de transfer ale porturilor SATA II(3Gbit/s) care in realitate se transforma in ~ 300MB/s. Daca tu imi arati un HDD SATA III(home-use) care are viteze mai mari de 300MB/s, il mananc.
Doar daca folosim un SSD SATA III pe o placa de baza cu SATA II vom simti diferente, si asta doar in teste.
In daily-use nu vei simti acele diferente nici la SSD-uri.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Singura problema este HDD-ul. HDD-ul ales de tine este SATA III si placa nu suporta de cat SATA II. In rest este foarte bine. Nu am vazut DVD-RW. Daca ai bani si iti permiti ia-ti un monitor cu TV Tuner inclus. In felu asta ai si televizor.

| Me2 a răspuns:

Iar mi-o ia iulian inainte, acelasi lucru l-as fi recomandat si eu
Nu te uita ca e i3 (se comporta ca un quad)
Iar pe full hd placa video face toata treaba nu procesorul
Oamenii spun (nu pune dual core ca jocuriile cer quad)
E o diferenta intre a cere quad core si a profita de quad core, deci i3 se va descurca de minune+660, numai bine, ia ce ti-a recomandat iulian e best buy