| madalinfindrihan a întrebat:

Vroiam sa achizitionez o placuta de ram dar cineva mi-a zis ca daca nu sunt aceiasi producatori, aceeasi serie, aceeasi frecventa voi avea un mare Boom in camera mea sau mi se va arde pc. Precizez ca Placa mea de baza suporta 8 GB Ram si frecventa maxima de 1800 MHz. Am deja o placuta Kingmax 2GB DDR3 1333MHz si voiam sa mai iau una Hyper de 4 GB 1600 MHz aveti link aici > http://www.emag.ro/......0HP1BBBM/. Nu se potrivesc amandoua? Va rog trebuie sa dau comanda azi pe niste componente si sa iau si ramul dar vreau sa fiu sigur.

3 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Nu face boom dar va fi conflict. Sigur biosul nu va recunoaste pe cele cu frecventa mai mica doar cele mai mari. Si gata nu pusca nimica.winking esti sigur ca rezista doar 8 gb placa de baza? de unde stii? eu pe laptop pot pune nelimitat, deja am 24gb si mai pot pune ca sunt placute de 12gb una si de 16gb am vazut. Ce nu cumperi direct 2 de 8gb si cu 16 te-ai scos ca si 16 e mult ca nu faci tu photoshop toata ziua happy

| madalinfindrihan explică (pentru DryIce):

Am o placa de baza Asus mai veche si m-am uitat sa vad ce suporta. Max 8gb si max 1800 Frecventa si ce vrei sa spui prin conflict.

| DryIce a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Nu iti zice tie direct dar face biosul automat, va recunoaste frecventele mai mari asta e tot, cand te uiti dupa aia sa vezi ramii vei vedea placile cu frecventa mai mari si cele mai mici nu le porneste el. Asa ar fi normal, asa e la placile de baza mai noi. Nu sunt chiar 100% sigur ca nu pusca dar nu ar trebui. Apai la 100 lei cat e placa ta de baza de o arzi iei alta si gata ce e 100 lei. Macar ia si tu una latest cu 1500 lei si rezista si la overclocking.