| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

Vreau sa stiu daca aceasta memorie RAM http://www.emag.ro/......D0HP1BBBM/ chiar este specializata in gaming sau este doar marketing?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

In gaming nu conteaza frecventa memoriei ( asta daca ai o placa video dedicata ). NUMAI SI NUMAI pentru placile video integrate ( APU ) trebuie sa ai o memorie ram cu o frecventa cat mai mare deoarece acel chip video integrat din procesor depinde de acea frecventa.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru Jipa95):

Placa video este integrata! In calculator mai am 2GB DDR3 1333 Mhz si vreau sa iau aceasta memorie RAM http://www.emag.ro/......0HP1BBBM/. Si din cate am citit, frecventa comuna este 1333 Mhz! M-ar ajuta cu ceva in jocuri?
Un exemplu: vreau sa-mi iau FIFA 15 pe urmatorul sistem:
Procesor: Intel Pentium G2130 3.20 GHz
Placa video: NVIDIA Gainward GeForce® GT 630 2048MB
RAM: 6 GB dintre care 4 GB sunt HyperX FURY
SO: Windows 7 64-bit
Imi va rula FIFA 15 la low settings fara lag?

| Jipa95 a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Ce integrata ai tu daca ai precizat ca ai un gt 630? Iti zic de pe acum ca nu te-ar ajuta mai multa memorie ram.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru Jipa95):

Dar mi-ar rula FIFA 15 pe low settings fara lag?

| Jipa95 a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Pe minim, da fara probleme!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există RAM doar pentru gaming, și ca să-ți răspund la întrebare, da, este bună pentru gaming, 1600MHz fiind destul. Totuși îți sugerez să cumperi două plăcuțe de 2GB/4GB pentru dual-channel (am spus două placuțe de 4GB pentru ca 4GB este destul de puțin pentru gaming).

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru anonim_4396):

Mai am in PC o memorie RAM 2 GB 1333 Mhz!