| crissmay a întrebat:

Hi! Am o imprimanta Canon PIXMA iP2000 si nu stiu cum sa o resetez, adica imi arata acest mesaj cand vreau s aprintez ceva:"The waste ink absorber is full.
Contact the service center for the replacement of the waste ink absorber."
Problema este ca am curatat cerneala si ce mai trebuia, iar acum am intles ca trebuie sa fac o restartare a imorimantei dar nu inteleg cum, sunt link-uri da' nu nteleg ca scrie in engleza si nu pricepce butoane trebuie s adau, va rog imi explicatii voi in romana, da' sa Nu fie link, dau funda! Ajutor cryingcryingcryingcryingcryingcrying

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Service Mode
This printer has a service mode for service-related settings and for performing test prints. The operator panel buttons are used to enter the desired service
mode.
Service Mode Operations
1) With the printer powered off, hold down the resume button and press the power button.
2) While holding down the power button, release the resume button and press the resume button twice in succession. Now release the power
button. The indicator will blink in green and remain lit in green.
3) Select one of the following service mode functions by pressing the resume button the specified number of times.
Press Resume Indicator Functions
Zero times Green Power off the printer
1 time Orange Service test print
2 times Green EEPROM information print
3 times Orange EEPROM initialization
4 times Green Waste ink counter resetting
5 times Orange Destination settings
6 times Green Print head deep cleaning
10 times Green Return to menu selection
4) Execute the function you have selected (except for model setting) by pressing the power button. The printer will switch itself off after performing the function.

TRADUCERE :

Mod de service ( Service Mode ) :
Această imprimantă are un „modul de service" pentru „serviciul" legat de setările acesteia și pentru efectuarea testelor de printare. Butoanele „panoului operator" sunt utilizate pentru a intra în serviciul dorit.

Mod - Operațiuni Service Mode :
1) Cu imprimanta oprită, țineți apăsat butonul de CV/ resume button ( are un triunghi într-un cerc ) și apăsați butonul de alimentare.
2) În timp ce țineți apăsat butonul de alimentare, eliberați butonul de CV și apăsați butonul de două ori în succesiune ( CV-ul ). Eliberați acum butonul de alimentare.
Butonul: Indicatorul va clipi în culoarea verde și va rămâne aprins în culoarea verde.
3) Selectați una dintre următoarele funcții ale modului service prin apăsarea butonului de reluare ( butonul de CV/ resume button ) în numărul specificat de ori :

Apăsați Reluare/butonul de reluare ( butonul de CV/ resume button ) de n ori – Indicator ( culoarea ledului )/Funcții :

Zero ori - Green – imprimanta oprită
1 dată - Orange - Serviciu test de imprimare
De 2 ori - verde - EEPROM / informații de imprimare
De 3 ori - Orange - EEPROM de inițializare
De 4 ori - verde – resetarea Waste ink counter
De 5 ori - Orange - setările Destinatie
De 6 ori - verde - curățare profundă cap de imprimare
De 10 ori - verde - Înapoi la meniul de selectare

4) Executaţi funcția pe care ați selectat-o ( cu excepția setare model ) prin apăsarea butonului de alimentare. Imprimanta se va opri singură după efectuarea funcției.