| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Cum pot formata discul/partiția C având în vedere că toate fișierele windows sunt plasate acolo? Partiția C este ocupată de fișiere/foldere inutile. Ce să fac? Vă rog să veniţi cu răspunsuri complete, cu toţi paşii ce trebuie să-i fac pentru a ieşi bine.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa ai windows in format.iso si faci un cd sau stick bootab-il.Inainte de a boot-a direct din cd sau stick,trebuie sa intri in bios si sa setezi,la boot-are, cd-ul sau stick-ul pe primul loc. Dupa ce ai salvat si ai iesit, la pornirea laptopului sau pc-ului vei fi intampinat de un mesaj boot atapi from cd sa-i ceva de ganul in functie de ce bios ai si tu trebuie sa apesi orice tasta. Incepi instalarea win si cand ajungi la partitii, selectezi C si apoi format. Dar va trebui in continuare sa instalezi windows-ul. Daca vrei doar sa formatezi, dupa ce s-a formatat inchizi si gata.

Tu ai spus ca partitia C este ocupata de foldere si fisiere inutile.Pentru asta nu trebuie sa formatezi local disk C ci numai sa descarci programul CCleaner care va sterge folderele inutile.Tot in acel program ai optiunea de defragmenta discul,manevra foarte eficienta in a aranja folderele si fisierele in ordine,astfel incat cand dai o comanda, windows-ul stie imediat de unde sa se duca si sa iti ofere ceea ce vrei. Defragmentarea este precum o biblioteca cu un bibliotecar care a aranjat in asa fel cartiel incat daca ceri o carte imediat ti-o da, deoarece stie exact unde a pus-o.

Daca vrei un program care sa iti faca toate astea dintr-un click, exisat Advanced SystemCare, un program pe care il folosesc de mult timp si sunt multumit. Ti-l recomand. Descarci, instalezi si dai pe butonul mare SCAN. Dupa ce a scanat dai pe REPAIR si gata.

| nicu991 a răspuns:

In primul rand spui ce fel de sistem de operare ai, iar in al doilea la ce fel de activitati obisnuiesti sa folosesti calculatorul(ex. browsing internet, editari foto, jocuri).