| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Vreau să cumpăr un procesor nou și bun/performant pentru calculator. De ce lucruri trebuie să țin cont atunci când vreau să aleg unul nou? Vă rog ajutați-mă! Spuneți-mi tot.

5 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Pai depinde si ce placa de baza ai. nu orice procesor merge pe orice placa. trebuie un anumit socket

| Claudiu1905 a răspuns:

Nu poti sa cumperi doar procesorul, trebuie sa cumperi si o placa de baza compatibila, sa aiba acelasi slot. Un procesor acceptabil ar fi pentium dual core de aproximativ 3 GHz, adica 2 x 3 GHz egal cu 6 GHz. Pentru jocuri de ultima ora iti trebuie un i3 si o placa video scumpa, dar asta deja ma depaseste

| eduardooo a răspuns:

Pentru jocurile din zilele noastre iti trebuie un PC de minim 2000 lei.

| Neagu_Ionut_1996 a răspuns:

Ideea e ca daca vrei sa iti iei un procesor decent in mare parte ti-as sugera sa te axezi pe i3-i5 generatia a 4-a sau mai sus, de exemplu un i3 6100 ar fi perfect pentru jocuri gen gta v, battlefield 4, nu cred ca o sa ai probleme nici nu battlefield 1.Cand iti iei un procesor trebuie sa ai grija sa aiba acelasi socket cu placa de baza(scrie de fiecare data la specificatii, pe unele site-uri i se mai zice si soclu, trebuie sa ai grija ca atunci cand iti iei un procesor sa nu iti iei si o placa video cu muult mai buna gen i3 3220 si 1080 ti pentru ca atunci o sa ai bottleneck si cand vrei sa joci jocuri o sa scada fps-urile groaznic si nu o sa poti juca ideea e sa iti iei un procesorul si placa video la preturi oarecum asemanatoare, nu uita sa te uiti la review-uri happysi cam asta ar fi tot. Sper ca ai sa intelegi ceva

| DannyDaniel1979 a răspuns:

Un procesor bun si destul de ieftin este i3 6100. este bun pentru gaming de asemenea si este foarte performant!