| codrutz0000 a întrebat:

Http://imgur.com/n4vTctu,
http://imgur.com/9iklsId http://imgur.com/8HhnuZI
Small tuturor am urmatoarea problema la Pc. Ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E o problema cu HDD-ul. Poate fi defect el, cablul de date sau slotul (ATA, SATA).

| codrutz0000 explică (pentru Salontanul):

Cred ca hdd-ul, dar am o intrebare daca schimb placa de baza...se schimba si hddu si biosul si?

| Salontanul a răspuns (pentru codrutz0000):

BIOS (Basic Input/Output System)= soft de recunostere a componentelor principale ale PC-ului. Se afla intr-un chip eeprom aflat pe placa de baza.
HDD-ul, hard disk-ul sau discul dur este principalul dispozitiv de stocare al unui calculator personal si este memorie fixa (camara PC-ului). El este legat de placa de baza prin cablu IDE la HDD-urile de tip ATA si cablu SATA la HDD-urile de tip SATA.
Ca sa-ti raspund la intrebarea ta: schimband placa de baza nu schimbi HDD-ul. Inainte de a face asta trebuie verificat HDD-ul si cablul de date pe alt computer. Daca acolo HDD-ul merge atunci este de vina placa de baza.