| TiberiuFasole a întrebat:

Https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-78lmt- s2/
Am deja 4GB Ram si mai vreau sa adaug inca 4. Care e maximul pe care il suporta placa mea, 1066 DDR3 sau 1333?

2 răspunsuri:
| EusebiuPWN a răspuns:

Poti atinge 1333 doar prin OC. Selectand o optiune in bios, insa trebuie si ca memoriile sa fie de 1333mhz, daca ele sunt de 1066 nu le poti face OC. Diferenta ca performanta dintre cele doua este absolut insesizabila.

| TTSP a răspuns:

Salut! Suporta si 1333, dar cu O.C. De exemplu, placa mea de baza e ASRock H110M-DVS R3.0 suporta 2133, dar eu i-am pus HyperX Fury 8gb de 2400Mhz si merge fara nici o problema, nu a limitat-o, merge la 2400Mhz. Deci poti sa iei fara problema memorie de 1333Mhz, ca si daca placa de baza nu ar suporta 1333Mhz ar limita-o la cat poate rula ea. Mai ales ca modelul tau are OC, poti pune linistit memorie de 1333Mhz.