| Necunoscutu92 a întrebat:

I7-3930K e bun de gaming?
Sau acest Procesor Intel® Xeon® X5460 eu am văzut ca sunt cam asemănătoare. Care e mai bun la gaming? Eu as prefera xeon ca sta mai rece, voi ce ziceți?

7 răspunsuri:
| DoctorWh0 a răspuns:

Si rapsuns la intrebarea ta... Nu nu merita acel procesor. E depasit de muuuult... A fost lansat in 2007, acum 11 ani. O fi el de server, o merge el la frecvente mari, o fi el quad core, dar in 2018 chiar nu mai are rost sa il cumperi, mai bine ia i7-3930K, ca poti sa ii faci si overclock si este si mai recent.

| DoctorWh0 a răspuns:

Si racirea nu depinde de procesor, ci de felul in care il folosesti si cooler-ul care ai. Daca il lasi cu cooler-ul stock, nu te astepta sa iti mearga la 30 grade cand te joci pubg sau gta V...

| TheNexus a răspuns:

Xeon este procesor de server. Daca vrei sa te joci, procesorul ala e destul de bun, dar poti sa iei varianta fara K daca nu vrei sa-i faci overclock si te costa mai putin

| Necunoscutu92 explică (pentru TheNexus):

Ok deci xeon nu e bun si stiu ca e de servere

| TheNexus a răspuns (pentru Necunoscutu92):

Pai, el nu este prost dar nu este recomandat pentru gaming.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru TheNexus):

Stie procesorul ca e de servere sau de gaming? Nu... Deci asta inseamna ca se descurca bine si la servere, pe langa tot restul. Puteai sa zici ca e un procesor optimizat pentru servere nu de servere. Daca se pricepe la servere, se pricepe si la restul happy

| TheNexus a răspuns (pentru DoctorWh0):

Da, cam asa. Nici eu nu m-am exprimat pre bine.