| dudu_4306 a întrebat:

Imi explica si mie cineva cum sta treaba cu procesoarele Intel. La ce se refera,, Duo",,, Quad". Apropo ce procesor pentru gaming pana in 7-8 milioane imi recomandati?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

"duo" - 2 nuclee, "quad" - 4 nuclee ( core ). Depinde ce joci, doar jocuri noi vor sti sa foloseasca toate nucleele procesorului, eu am un Q8400 si sunt multumit de el, chestia e cam asa: daca aplicatiile stiu sa foloseasca cele 4 nuclee mergi pe Quad, daca nu, atunci conteaza in ordinea asta (de obicei ): frecventa procesoarelor, FSB, cache.
Ia-ti un Quad versiunea Box ( cu tot cu cooler ) de banii pe care vrei sa ii dai. Si nu uita ca cea mai importanta componenta din calculator e placa de baza, viteza nu sta doar in puterea procesorului...cu o placa proasta o sa iti mearga tot prost. Si din nou conteaza si calitatea memoriilor, 2-4 Gb memorie de calitate dual channel. Nu te repezi la mai mult si prost, mai bine iei un celeron cu o super placa si memorii adevarate si cand faci rost de bani il dai pe 2 lei si iei si procesorul pe care il vrei.

6 răspunsuri:
| eumisha28 a răspuns:

Salut. daca tot vrei sa iei ceva de 7-8 mil incearca intel e8400.merge foarte bine si e stabil.

| yuli10 a răspuns:

Nu ma pricep asa bine:P dar de aici imi comand eu in general ce imi trebuie pentru a-mi face calculatorul in rand cu tehnologia. sunt cele mai mici preturi si comanda vine in cam 2 zile.
http://www.dc-shop.ro/......search.php

| Fowls a răspuns:

Poti sa-ti iei un quad la 8-9 milioane, 2.33ghz x 4.

http://www.twister.ro/......0569Q9550/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multa lume incurca DUo cu Dual, Core 2 duo e procesorul ce are 2 nuclee" pe cand dual e solo dar destul de bun, slab in comparatie cu duo dar e ok, QUand adica un procesor ca si in cazul duo doar ca e impartit in 4 nuclee deci fuce mai repede, cu 7-8 milioane iti ajunge sa iti iei un duo bunwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explicami de ce copi se joaca