| Kamnikaze a întrebat:

Dintre procesoarele AMD si Intel care ar mai ideal pentru gaming? Ce procesor AMD/Intel mi-ati recomanda?

16 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Stii ca in gaming e mai importanta placa video decat procesorul, nu?

| Kamnikaze explică (pentru sltlp):

Asta stiu

| Kamnikaze explică (pentru sltlp):

Si cam ce placa video ar trebui sa imi cumpar?

| sltlp a răspuns (pentru Kamnikaze):

Pai in 2000 roni minimul ca s aiasa echilibrat este un radeon 7770, si maximul radeon 6870.

| m5789932 a răspuns (pentru sltlp):

Https://docs.google.com/......BxI9o/edit
O configuratie Intel: mbu+cpu+gpu+ram=18mil.
Toate detaliile, explicatiile si alte indemnuri la diferite situatii le gasesti pe acea pagina.

Am sa fac si o configuratie amd ca sa ai de unde alege.

| sltlp a răspuns (pentru m5789932):

Pentru ce mi-aid at mie link:d Ioh go on

| m5789932 a răspuns:

Depinde de bugetul stabilit pentru o configuratie pc. Stabileste-ti mai intai suma pentru care esti dispus sa o pui la bataie pentru un pc. Si pe parcurs ai sa-ti dai seama de ce procesor ai nevoie, pentru ca va trebui sa te incadrezi in suma stabilita. Si amd si Intel sunt la fel de bune. Daca totusi dispui de resurse financiare iti recomand socket-ul 2011 (Intel) care poate ajunge pana la 1000euro sau mai mult. Totusi eu iti recomand sa astepti sa treaca anul acesta sa vedem in 2013 sau chiar 2014, cu ce vine nou amd; sa vedem pe piata mai multe placi video pci-e 3.0, de asemenea si mai multe placi de baza cu acest slot; sa vedem si alte modele cpu Intel etc. Poate or sa apara si mult asteptatele memorii ram ddr4. Putina rabdare.

Daca totusi ai nevoie de un PC, spune-mi suma si eu iti fac o configuratie;

| m5789932 a răspuns:

Https://docs.google.com/......BxI9o/edit

O configuratie Intel: mbu+cpu+gpu+ram+sursa=18mil.
Mai multe informatii, detalii si indemnuri la cum sa procedezi in diferite situatii gasesti la pagina de mai sus.

| Kamnikaze explică (pentru m5789932):

Am accesat linkuri-le dar paginile sunt goale.

| sltlp a răspuns (pentru Kamnikaze):

Cam atat poti sa scoti. http://bit.ly/RZWqBO Daca vrei, pui un cooler zalman(de pe site-ul ala, are 3 modele cu reudcere de 50%, si ai rezolvat.)

| m5789932 a răspuns (pentru Kamnikaze):

Sunt 3 pagini scrise; cum sa fie goale...

| Dismally a răspuns:

Intel este mai bun la orice l-ai folosi, nu doar pentru jocuri happy

| IulianP a răspuns:

In functie de bugetul care il ai alegi si platforma pe care iti construiesti sistemul.
Important este si la ce rezolutie te joci.

| cristy3991 a răspuns:

INTEL sunt cele mai bune si ti-as recomanda sa iei i5 cu cel putin 3gHz