| criskiss50 a întrebat:

Ce tip de procesor Intel i7 ar trebui sa-mi iau?(pentru gaming)dar sa fie pana in 14-15 milioane(lei vechi)

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Placa ta de baza e socket 775, in ziua de azi nu mai gasesti procesare noi socket 775, doar la SH (second hand), in niciun caz i7 pe socket 775 doar core2duo,dual core, core2quad,ca sa pui i5-i7-i3 trebuie sa ai socket 1155

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pentru gaming:
i5=i7, in gaming, e aceeasi branza, nici o diferenta
2. in gaming nu ai nevoie de procesor puternic, ci de o placa video potenta.

| Me2 a răspuns (pentru sltlp):

Da,dar vezi tu ca un joc optimizat pentru quad, va merge mai bine pe acesta decat pe dual, si va fi solicitat mai putin, degeaba ai i7 daca ai o placa cu 64 bit, sau degeaba ai un gtx 690 daca ai un celeron g530

| Me2 a răspuns (pentru sltlp):

Nu are rost sa iei i7, cum a spus si srsdani(i5=i7 in gaming), ambele au 4 nuclee (exista si i5 cu 2 nuclee), i7 tot 4 nuclee are (dar aici nu ne referim la socket 2011 care au 6)
Daca ai socket 1155, asta ar fi numai bun
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-2500k-330ghz-box/
+ un cooler bun
http://www.pcgarage.ro/coolere/zalman/cnps-9700-led/
si iti mai raman bani de 8 gb ram :D

| criskiss50 explică (pentru Me2):

Unde ar trebui sa vad ce socket am?

| Me2 a răspuns (pentru criskiss50):

Ce procesor ai acum?

| sltlp a răspuns (pentru Me2):

Exagerezi. eu zic ceva, tu treci de la i7 la celeron.

| sltlp a răspuns (pentru Me2):

Inca ceva. de ce ii reocmanzi sandy, de ce nu ivy? un i5 3550 e foarte ok

| Me2 a răspuns (pentru sltlp):

Dar el nu mi-a spus ce placa de baza are, eu de unde sa stiu daca suporta sau nu lvy, de asta am dat 2500k, daca mi-ar spune ce placa de baz are normal ca i-as recomanda lvy

| criskiss50 explică (pentru Me2):

Mainboard:
-Manufacturer:Gigabyte Tech
nology
-Model:965p-dq6
-Chipset:Intel
-Southbridge:Intel
Graphic Interface
-Version: PCI-Express
Link Widthlove struck16
Max. Supportedlove struck16

| criskiss50 explică (pentru Me2):

Daca iti dau fisieruldxdiag ii bun?

| Me2 a răspuns (pentru criskiss50):

Placa ta de baza e socket 775, in ziua de azi nu mai gasesti procesare noi socket 775, doar la SH (second hand), in niciun caz i7 pe socket 775 doar core2duo,dual core, core2quad,ca sa pui i5-i7-i3 trebuie sa ai socket 1155