| mihgtr a întrebat:

Imi puteti explica ce inseamna ca un telefon sa aiba' sistemul de operare propriu? adica ii ceva de genul android....help me!
dau funda!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Uite, poate intelegi altfel. Telefoane care NU au sisteme de operare proprii is cele cu: android, windows phone, ios, symbian etc.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tocmai, nu e ceva de genul android. Sistem de operare propriu permite doar functionarea acestuia la nivelul la care a fost adus de producator. Nu mai poti instala, dezinstala nimic un el.

| i86e2 a răspuns:

Telefoanele cu sistem de operare sunt ca niște calculatoare normale, există telefoane mai performante decât laptop-ul de pe care tastez acum, spre exemplu.