| Buricupamantului a întrebat:

Imi puteti spune si mie daca pentru Imprimanta cu jet HP Deskjet 1000, A4, cartusele sunt reincarcabile. Si daca da, de cate ori le pot reincarca pana cand sunt obligata sa cumpar un cartus original? Ce alte informatii cu privire la aceasta imprimanta imi puteti da?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poti reincarca de mai multe ori. atentie, daca le reincarci si nu printezi sau le tii goale mai mult timp, se usuca cerneala pe si in capetele de printare -se formeaza un dop ce nu se poate dizolva nici cu solventi puternici {asta ca sa nu imi sara in cap "expertii in it de 14 anisori"} si atunci le poti arunca. recomand pentru HP Deskjet ( toate modelele ) cartusele facute de HP - editia XL ( cantitate dubla de cerneala ).Ai grija ca la noi in Romania la refill se obisnuieste sa se puna cantitate normala de cerneala chiar daca ai cartus XL. Asa ca e indicat sa iti cumperi tu un kit de refill -nu e scump, se gaseste si la real si la magazinele de profil-.Asa stii ca ce ai facut tu e treaba buna si nu ai umplut doar pe jumate cartusele. Sa revin. Astfel cu ele ( cartusele HP XL) printezi mai mult si nu mergi asa de des la refill. totusi daca nu printezi 2-3 saptamani, fa o curatare de capete ( softul imprimantei are asa ceva - cauta clean printer headers-). daca nu, printeaza o pagina de test - tot din softul imprimantei - ca sa nu ti se usuce cerneala. Daca folosesti Linux -orice distributie- comenzile clean printer headers si print test page le gasesti in functie de Desktopul pe care il folosesti : in Gnome Desktop Environment ( GDE sau Gnome ) la System-Applications-Printers, iar in KDE ( K Desktop Environment ) in System - depinde de distributia ce foloseste KDE ( pot fi aranjate diferit in functie de distributie), eu mai mult folosesc Gnome, de aceea nu stiu exact pozitia aplicatiei in KDE). sper ca ti-am fost de ajutor. daca mai ai nelamuriri lasa-mi un mesaj si incerc sa te ajut ( daca sunt nelamuriri in IT - atat Windows cat si Linux si UNIX ). O zi buna