| iintunericul a întrebat:

Imi puteti zice mai exact ce sunt astea
-un aparat care poate transmite wi-fi (gen router) sau.
-un aparat care poate interfera reteaua wi-fi si sa te conectezi cu pc la internet (gen un telefon mobil in contact cu o retea wi-fi= net pe telefon)

http://www.emag.ro/adaptor-wireless-tp-link-usb-2-0-tl-w n727n/pd/EL272BBBM/

http://www.emag.ro/......DYXQXBBBM/

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dca te aflii in raza unui spot Wireless cu aceste aparate poti conecta PC-ul sau laptopul la internet. Il introduci in USB si gata.

| iintunericul explică (pentru Salontanul):

Conscret transmite wi-fi?, pentru a ma conecta cu telefonul mobil la internet?

| K0sti a răspuns (pentru iintunericul):

Concret, placi de retea wireless!

| Salontanul a răspuns (pentru iintunericul):

Nu transmite ci primeste. Sau mai bine zis primeste de la un emitator (router, antena emitatoare) si transmite dispozitivului in care este introdus.

| iintunericul explică (pentru Salontanul):

Atunci imi putezi spune un dispozitiv/aparat care sa transmita wi-fi pentra a ma conecta cu telefonul mobil, dar sa fie ieftin ieftin (nu dispun momentan de nici o suma de bani)
nu conteaza ce este doar sa transmita wi-fi

| Salontanul a răspuns (pentru iintunericul):

Un router. Nu este foarte ieftin: 80-90 lei. Conditia este sa ai net pe fir. Il bagi in router si apoi cuplezi (cu parola) cate dispozitive vrei.
Uite si aici ceva dar n-am citit pana la capat. Citeste tu: http://calarasu.eu/......ra-router/

| iintunericul explică (pentru Salontanul):

Eu am net de la firma RDS/RCS, nustii as putea sa ii sun si sa le zic ca as dori un router? miar baga, ar trebuie sa platesc ceva in plus?

| Salontanul a răspuns (pentru iintunericul):

Asta nu stiu. Suna la ei: 031.400. 4414 sau 03xx.400.414. Unde xx este codul judetului tau. Exemplu: http://www.tourismguide.ro/x/prefixe/
Sunt ultimele doua cifre din cele 4.

| iintunericul explică (pentru Salontanul):

Da cu placile de retea care au antena wi-fi cum sunt mai bune decat routeru, routeru este mai scump decat o placa de retea care poate transmite wi-fi (sper ca nu te superi ca te intreb cam multe?)
Eu placa de retea o am incorporata pe placa de baza a pc, daca mias cumpara o placa de retea cu semnal wi-fi ar mere sar,, impaca'' cu cealalta placa de retea?

| Salontanul a răspuns (pentru iintunericul):

Dar acea placa are acelasi rol de a primi computerul semnal si nu de a emite.

| iintunericul explică (pentru Salontanul):

OOOoooo si atunci doar routeru este singurul aparat care transmite wi-fi si restul doar accepta semnal?

| Salontanul a răspuns (pentru iintunericul):

Nu. Mai sunt antenele dar acele antene sunt mult mai complexe si la preturi mai mari. Cea mai la indemana este routerul.

| iintunericul explică (pentru Salontanul):

Mai as avea o intrebare, daca nu te superi,
http://www.emag.ro/......EN772BBBM/
ce raza de acoperire are, are 20 m

| Salontanul a răspuns (pentru iintunericul):

Nu am gasit nicaieri. Se pare ca la un apartament cu 4 camere merge destul de bine.