| Angelsergiuboy a întrebat:

In acest moment am windows 7 pe 64 biti care imi ruleaza pe un hard disk ATA, 7200 rpm, 2 mb buffer, pe scurt vechi de 10 ani.

Am primit azi un hard disk SATA, 7200 rpm, 8 mb buffer, nici asta nu-i prea nou dar persupun ca diferenta de buffer trebuie sa insemne ceva.

Daca as transfera windowsul de pe primul pe al 2 lea hard disk
ar fi vreo diferenta de performanta?

Rog frumos niste argumente nu doar afirmatii nefondate.

Primul raspuns folositor primeste funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Transferul de informataie se face mai rapid pe SATA. Singura chestie este sa ai conector SATA. Daca nu sunt adaptoare dar acestea reduc din viteza transferului. Pe langa viteza transferului si cantitatea de imformatie este mai mare. Acesta este data de marimea bufferului. Buffer este o memorie necesara pentru stocarea temporara a unor informatii. Cu cat capacitatea lor este mai mare cu atat HDD-ul transfera mai multa informatie in unitatea de timp.