| wolya a întrebat:

In ce an a aparut prima data telefonul mobil cu camara foto? urgent multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| hamsteru a răspuns:

Nokia, este cea mai importanta companie de celulare din lume. Este singura firma din Finlanda, cat si capitala acestei tari. A fost formata in 1752, dar pe atunci Nokia, actiona doar pe retele de fum. In prezent, Nokia este o companie chinezeasca, formata din 980, 000 de chinezi.

In 1996, cei de la Nokia, au scos si primul telefon la care chiar puteai vorbi. Se numea n97.

Inca de la inceputuri, Nokia s-a axat pe conectivitatea oamenilor, intrand in forta pe piata europeana, cat si cea americana.

Unul dintre primele modele Nokia, este legendarul 1100. Aparut in 2002, telefonul poate fi achizitionat si azi cu doar 25, 000 $.

Primul telefon cu camera foto

Unul dintre cele mai importante telefoane facute de Nokia, a fost cel cu camera foto.

Telefonul a aparut in 1998. Pretul era estimat la 800 $.

5 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Citez de pe Wikipedia : "Kyocera VP-210 "Visual Phone "; the first commercial camera phone and video phone. The Personal Handy-phone System (PHS) was introduced for DDI Pocket's network in May of 1999 in Japan."

| Siyah a răspuns:

In 2000 Samsung a lansat primul telefon cu mp3 player. A aparut doar in Asia modelul. Apoi a fost Ericsson T68, primul telefon cu camera foto.

| Delicate a răspuns:

In anul 2000. Uite:Din anul 2000, evoluţia telefoanelor mobile a cunoscut o creştere exponenţială ce ne-a adus în ipostaza de spectatori muţi de uimire. Au apărut primele telefoane cu ecran color, cameră foto, player MP3 sau card de memorie, pentru ca mai târziu să fim martorii apariţiei îndrăgitelor telefoane multimedia (care cuprindeau mai multe astfel de dotări sau toate) şi serviciilor aferente (MMS).
Sursa:ipedia. ro
Pentru info suplimentare, iti dau linkul:
http://www.ipedia.ro/istoria-comunicatiilor-telefonul-mobil-94/

| Delicate a răspuns:

Scuza-ma, in 2000. ti-am dat si linkul.

| anonim_1007 a răspuns:

Eri