| SingleForOne a întrebat:

În mod normal, multă lume este revoltată în a folosi AI, roboți și alte mașinării ca înlocuitori pentru forța de muncă.
Cum ar fi dacă ar fi 100% AI și roboți în închisori, astfel încât nu se vor mai face înțelegeri "după perdea", transferuri de obiecte și bani pe ascuns, etc, nu mai intră și nu mai scapă nimeni pe ascuns?

Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Ar fi cam trist, bine ca nu se poate inca. Robotii astia de care zici tu, nu se viruseaza si ei? Sau, daca sunt o varianta mai retro, nu le mai sare cate un surub sa se blocheze usile deschise la puscarie? Pot ei sa functioneze asa 100% singuri?
Ti s-a intamplat poate sa vrei sa cumperi cafea de la un aparat si sa-ti dea doar paharul cu zahar fiindca n-a venit nenea sa-i faca aprovizionarea sau sa vrei sa iei un suc si sa iti scape si jumatate de portocala in pahar fiindca a avut o mica pana de curent sau mai rau, sa iti faca suc dintr-o portocala mucegaita fiindca a fost week-end si n-au fost clienti?

| Smmo a răspuns (pentru Smmo):

Vrajeala aia cu n-o sa mai trebuiasca sa muncim atata pentru ca ne ajuta robotii se traduce asa: cand si-a facut cat de cat un aranjament cu boti, angajatorul zice: nu mai am nevoie de tine, ce faci tu face si robotul, mai repede si mai bine. Asta pentru ca il intereseaza doar profitul pe moment. Pe termen lung, o sa-i iasa pe nas si lui, dar va fi prea tarziu. Rezultatul acum este ca avem parte de servicii mai proaste, pentru ca robotul stie cat stie, poti sa-i pui 10 intrebari, el are doar un raspuns, pe ala ti-l serveste. Si ce frumos e de exemplu cand nu-ti mai merge netul sa dai de un robot care iti spune ne pare rau, va rugam sa debransati si sa rebransati echipamentul... cam o luna asa...
Impact si mai trist, raman mai multi oameni fara loc de munca. Atunci sunt mai putini bani pentru stat, pensionari, scoli, cumparaturi etc. Deci vor creste varsta de pensionare ca sa nu mai tb sa dea bani la pensii... dar cine sa-i mai tina la munca pe oameni daca avem roboti? Si mai departe incotro? Asta nu e SF, e real life deja.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu robotii prea destepti, s-ar putea sa se ajunga ca, robotii sa fie stapanii, iar oamenii sclavii (sau chiar animale de crescatorie).

| SingleForOne explică (pentru Bula):

Asta am înțeles, dar nu răspunde pe subiectul întrebării...

| Bula a răspuns (pentru SingleForOne):

Am explicat: SCLAVIE.

| sammie a răspuns:

Ar fi ciudat.

Răspuns utilizator avertizat