| MadRaven a întrebat:

Cât de multă nevoie avem de metafore?
Din clasa a V-a și până în clasa a XII-a ni se spune la ora de literatură cum un ceas pe un birou e o metaforă pentru trecerea ireversibilă a timpului iar o perdea albastră este de fapt simbolul depresiei prin care trece autorul. Chiar trebuie să căutăm un sens ascuns în orice detaliu, cât de mic?
Dacă un elev își exprimă părerea și spune că pe el o poezie îl duce cu gândul la fericire, e contrazis imediat de un profesor care spune că de fapt e vorba despre tristețe simbolizată de acea perdea albastră. Este corect și normal acest lucru?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

" Toţi vorbim "în poezii", pentru că o foarte mare parte din cuvintele pe care le folosim sunt metafore, fie prin etimologia lor, fie prin încărcătura semantică ulterioară"--- vezi sursa : http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis103-5metaf.htm

| Sn4k3 a răspuns:

M-ai cam pierdut, dar oricum, fiecare intelege/vede intr-un lucru ceea ce vrea. Poate perdeaua albastra mi se pare un simbol al fericirii, bucuriei, etc.