| Nano94 a întrebat:

Întrebare de milioane: Cum îmi pot da seama pe care dintre cele 2 HDD am WinXP și pe care am Win7, fără sa-l deschid ( deoarece este defect și nu îl pot deschide) Nu mai intru în detalii, dar este foarte important sa știu acest lucru. Atunci când se deschide, se deschide cu XP-ul. Mă puteți ajuta?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Il conectezi cu un cablu sata-usb la un laptop, e cam printre/cea mai usoara varianta. Depinde ce "defect" ai la el, daca e logic sau fizic.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scoti cablurile din unul din ei si lasi sa incerce pornirea doar de pe celalalt.
Dupa boot-are, iti va aparea logo-ul windows-ului, care difera intre XP si w7.

Mai ai posibilitatea sa le conectezi, cate unul, pe un alt calculator, unde poti vedea continutul partitiilor de pe discul adaugat.
Daca prima partitie (presupusul C: de pe disc) contine un folder cu numele "Dociments and Settings" si in el vezi foldere pentru utilizatori, atunci acel disk are instalat XP, iar daca are un folder "Users" si in el sunt folderele utilizatorilor, atunci este W7 sau ulterior.

De pe care disk nu se poate citi structura partitiilor, acela este cu probleme.

| Nano94 explică (pentru Bula):

Nu ai fost atent, Pc ul e defect.nu îl pot deschide. Și ce mă i tereseaza de fapt este sa accesez cele 2 windows uri Înainte de a reinstala windows urile pe ele, ca altfel nu sunt recunoscute de noul sistem din cauza driverelor plăcii de baza. Tb sa intru în windoesurile alea ca sa recuperez ceva din ele... Dacă le atașez la un laptop, nu pot accesa și ss, nu? Deci Cum pot sa fac?

| Bula a răspuns (pentru Nano94):

Eu am inteles din intrebare ca unul din hdd-urile este defect.

Daca placa de baza este defect, atunci poti recupera orice de pe hdd-uri, conectandu-le cate unul la un alt sistem, asa cum am descris inainte.
Doar astfel poti accesa fisierele de pe discuri si poti copia ce doresti.

| ziftode a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa faci un usb-stick de cel putin 4G pe care sa pui knoppix, folosind rufus, ala e un Linux numai pe usb
si din el poti sa vezi ambele hdd-uri cu windows

iar diferenta dintre windows 7 si windows XP e ca windows 7 are in radacina un folder numit Users, iar windows XP are un folder numit "Documents and Settings"

avantaje:
1. nu cumperi un cablu care costa ceva, se gaseste greu, trebuie cu alimentare (ca hdd-urile sunt de desktop, nu de laptop), si cu care apoi nu prea mai ai ce sa faci
2. poti sa recuperezi date direct
etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu. scoti mufa unuia din ele. Si aprinzi pc. Daca se aprinde si buteaza in windows, inseamna ca l-ai scos pe cel stricat. Daca nu mai buteaza in windows si ramane in bios, inseamna ca l-ai scos pe ala bun. Pune-ti capu la contributie laughing

| Nano94 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine citește inca o data întrebarea, pune-ti capul la contributie si poate de data asta reușești sa înțelegi ce am scris!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nano94):

Cum îmi pot da seama pe care dintre cele 2 HDD am WinXP și pe care am Win7, pana aici ok? dupa aia spui ca nu poti sa-l deschizi. Sa deschizi ce? pc-ul, fizic, sa scoti capacu? sau sa-l deschizi de la buton?
"Atunci când se deschide, se deschide cu XP-ul."
apoi spui ca de fapt se deschide. da doar pe xp. Nu vrei sa-l deschizi da se deschide? cum vine asta?

| nao13 a răspuns:

Nu cred că merge să îți dai seama fără să îl deschizi. E ca și cum vrei să afli ce e în cutie fără să îi ridici capacul.

| Hackintosh22 a răspuns:

Intrebare de doi lei.

| Hackintosh22 a răspuns:

Cheama un elev de clasa a 4-a si te ajuta el.
Este simplu, si nu este intrebare de miliooane, este o intrebare de retardat mintal.