| Girly97 a întrebat:

Intrebare pentru cei cu tehnologia, ce tip de conectivitate foloseste aparatul Wellneo 3in1 foot massager? Stiu ca se poate conecta la priza dar cablul de alimentare este detasabil, ceea ce inseamna ca as putea gasi un convertor care sa imi permita sa alimentez apratul prin USB si nu prin priza. Ce convertor sa caut?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Nu stiu daca se poate, dar pana la a gasi exact ceva...
Ce curent de iesire ("Output current", in amperi [A] ) este inscris pe stecher sau pe aparat,
si ce voltaj [V]?

Un port USB 3.0, iti scoate cel mult 900mA la 5V, adica 0.9 A (amperi), ceea ce presupune ca aparatul conectat sa nu consume mai mult de... 4.5 wati.

P = V * I = 5 * 0, 9 = 4, 5 wati

V = 5 volti
I = 0, 9 A (amperi)

Iar daca ai doar port clasic USB 2.0, acesta suporta 2, 5 wati, deci scoate 0.5 A

Daca ai USB 3.1, acest port poate suporta pana la 15 wati, deci scoate 3 A.

Din acest motiv, multe dintre perifericele pe care le conectam noi la o mufa USB, necesita si o alimentare separata la priza.

Cauta putin mai jos de mijlocul paginii...
"USB Maximum Power Output Standards"

https://resources.pcb.cadence.com/......-standards