| Marymary05 a întrebat:

Mi-am luat leduri auto "T10 W5W 5050 SMD" care functioneaza la 12 V si intrebare e daca pot sa le alimentez de la priza auto. Din cate stiu, cu motorul pornit tensiunea poate creste pana la 14-15V. S-ar putea arde de la tensiunea asta?

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

De regla se monteaza printr.un rele de protectie cu intrerpator separat. Se poate arde in cazul in care se arde releul de incarcare din alternator. Se monteaza pe siguranta de 20 A.

| sierra1 a răspuns:

Nu

| Marymary05 explică (pentru sierra1):

Nu, adica nu pot sau nu, nu se arde?

| sierra1 a răspuns (pentru Marymary05):

Dacă sunt leduri auto sunt proiectate să funcționeze și cu motorul pornit (desigur!) la tensiunea maximă dată de alternator, deci nu se ard!

| Marymary05 explică (pentru sierra1):

Pai sunt leduri RGB care se pun inloc de pozitii

| Marymary05 explică (pentru sierra1):

Pai sunt leduri RGB care se pun inloc de pozitii sau semnalizare fata, nu sunt sigur exact care

| sierra1 a răspuns (pentru Marymary05):

Pune-le că de aia sunt făcute!