| emy_8317 a întrebat:

IPod nano sau iPod classic? De ce? >:

Răspuns Câştigător
| rrrbeto95 a răspuns:

Ultimul model de ***ipod nano (generatia 6, cel cu touch screen)
- e mic si usor de dus oriunde (are doar 21 de grame)
- display de 1.54 inch
- bateria 24 ore de ascultat muzica
- memorie interna 8Gb sau 16Gb
- are functia "voice over" (apesi un buton dupa care ii spui ce melodie vrei sa ascuti si el o gaseste, sau poti sa spui alte comenzi de genu pauza, play, next...)
- are Fm radio
- are senzor "accelerometer" (pentru "shake and shuffle" adica il scuturi si iti pune o melodie la intamplare)
- poti sa vezi poze pe el, dar nu poti viziona filme
- pret 781lei pentru 8Gb, 928 lei pentru modelul de 16Gb
***Ipod Classic
- e ceva mai mare si mai greu decat ipod nano (are 140 grame)
- display de 2.5 inch
- poti viziona si filme
- bateria tine 36 ore de muzica sau 6 ore de vizionat filme
- memoria interna imesa de 160Gb (aproximativ 40.000 de melodii sau 25.000 de poze sau 200 de ore de video)
- pret 1. 102lei (modelul de 160Gb)
- NU are fm radio, "voice over", sau accelerometer
Preturile sunt luate de pe pcgarage.ro
Sper ca ti-am fost de folos.

5 răspunsuri:
| BogdyBogdan a răspuns:

Ipod classic. e mai mare, are touch, poti pune o gramada de aplicatii pe el.

| rrrbeto95 a răspuns:

"BogdyBogdan" ipod classic nu are touch screen si nu poti instala aplicatii pe el asa cum nu poti instala aplicatii pe ipod nano generatia 6. Singurul ipod pe care poti instala aplicatii este ipod touch. Acela are si camera, poti naviga pe net si altele. Este ca un mini laptop. Daca ar fi sa imi cumpar un ipod as acele ipod touch petru ca are are ecranul mai mare si poti viziona filme mai bine, poti naviga pe net prin Wifi si in app store gasesti mii de aplicatii si jocuri, deci este un ipod cu care nu te plictisesti. Preturi: 1.124 lei 8Gb, 1. 469lei 32Gb, 1. 959lei 64Gb.

| rrrbeto95 a răspuns:

Am uitat sa mentionez de functia "Genius" de care a pomenit "Kittii". Aceasta functie o au toate cele trei modele de ipod si nu doar cel classic.

| Megas a răspuns:

Ipod calssic, pentru ca are hdd fooarte incapator ( 160 gb )winking

| Anestezia a răspuns:

IPod Classic e mult mai bun
...sculţi o melodie care îţi place foarte mult şi vrei să auzi şi alte piese care se potrivesc cu ea. Din câteva clicuri, caracteristica Genius îţi găseşte în colecţie acele melodii care merg perfect împreună şi generează un playlist. Îl poţi asculta imediat, salva pentru mai târziu sau chiar reactualiza şi încerca din nou. Lasă-l pe Genius să-ţi creeze un mix la care sigur nu te-ai fi gândit singur ...deci cred ca Classicu` e mult mai bun! te-am pupat!