| Cosminovici18 a întrebat:

Kaspersky,Avira sau Avast? Ce imi recomandati? Vreau unul bun care sa nu-mi manance multe resurse sa-mi incetineasca viteza internetului si a calculatorului!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Avast mananca putine resurse. Il am instalat de 2 ani cu licenta libera de 1 an care se reinnoieste.
Am avut si Avira si Kaspersky (daca nu ai sistem bun, iti faci nervi degeaba cu ei).

| Cosminovici18 explică (pentru dannyel86):

Cum adica daca nu ai sistem bun iti faci nervi degeaba cu ei?

| dannyel86 a răspuns (pentru Cosminovici18):

Avira si kasperky scaneaza si de updateaza greu. iti incetineste mult sistemul si celelalte aplicatii se deschid greu.

| monstrulet a răspuns (pentru dannyel86):

Kaspersky 2012 se updateaza repede, problema asta era cu 2011.
Dintre toate - Kaspersky are cea mai buna protectie.

| dannyel86 a răspuns (pentru monstrulet):

Nu te contrazic, dar versiunile 2012 AVG, Kaspersky nu ruleaza optim pe sistemul meu (Avast da). Am instalat succesiv Kaspersky si Avira (unul in locul altuia) si fiecare imi gasea virusi pe care celalalt nu reusise sa-i puna in carantina. AVG l-am instalat si nu mai reuseam sa scap de el (nemultumit fiind de cum lucreaza). A fost nevoie de program special sa-mi scoata tot ce mi-a lasat AVG in sistem ca sa pot pune alt antivirus. Niciun antivirus nu e perfect ca protectie, de aceea personal prefer un soft care sa nu ma incurce si sa solicite resurse putine. Concluzia mea. Fiecare e liber sa incerce ce vrea.

| monstrulet a răspuns (pentru dannyel86):

Eu pana la urma am ajuns la norton is 2012... cred ca le intrece pe toate si ca performanta si ca protectie. Pe mine m-a uimit.

| dannyel86 a răspuns (pentru monstrulet):

Norton, sa fiu sincer, n-am incercat decat o data (pana m-a anuntat ca a expirat perioada de testare). Nu l-am gasit cu licenta gratuita (nu-mi permit sa cumpar antivirusi! happy ), dar poate lucrurile s-au schimbat intre timp. Merita incercat. Multumim pentru pont!

| monstrulet a răspuns (pentru dannyel86):

Gasesti trial reset si poti reseta la infinit perioada de proba tongue

26 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Din propia experienta iti recomand avira

| Malphas a răspuns:

Eu nu folosesc antivirus. Sunt altii care nu folosesc antivirusi ani de zile.
Trebuie doar sa eviti in special site-urile porno, reclamele si cand primesti pe mail sau pe un forum ceva de la un necunoscut.

| ゼロの a răspuns (pentru Malphas):

E adevarat ceea ce ai zis, dar sa presupunem ca eu sunt un "prieten" de al tau si pun un hacker sa iti strice pc-u. Fara antivirus e ca si cum a-i lua bomboana de la un bebelusi, dar daca ai si mai ales unul bun ii vei da batai de cap sau poate chiar il vei impiedica.

| Malphas a răspuns (pentru ゼロの):

Iti trebuie un firewall pentru asa ceva. Sunt unii antivirusi care au firewall dar nu sunt asa de bune.

| ゼロの a răspuns:

Avira este bun doar pentru aparare antivirus, dar daca ai net nu iti va gasi decat 50% din amenintari.
Kaspersky este cel mai bun antivirus votat in 2011, dar toti care il au spun ca le mananca multe resurse, desi pe site scrie ca ai nevoie de 1Gh ai de fapt nevoie de cel putin 2, 4Ghz. Kaspersky iti va gasi 95% din amenintari, dar va trebuii sa iti cumperi licenta dupa 30 de zile.
Avast este gratuit pentru varianta care iti gaseste 87% din amenintari, dar e si varianta cu 40 de euro care iti va gasi 93% din amenintari. A fost votat a-l 2 lea cel mai bun. Este bun, nu iti mananca multe resurse si ti-l recomand. Eu folosesc varianta gratuita de cand pentium 3 era cel mai bun Pc de pe piata. Sper ca te-am ajutat.

Avast, este

| Cosminovici18 explică (pentru ゼロの):

Multumesc!

| Cosminovici18 explică (pentru ゼロの):

Imi poti da si mie varianta pe care o folosesti tu de la Avast?

| ゼロの a răspuns (pentru Cosminovici18):

Da.

| ゼロの a răspuns (pentru Cosminovici18):

Http://download.cnet.com/......19223.html

Dai pe butonul ala mare si verde pe care scrie: "Download now"

| Cosminovici18 explică (pentru ゼロの):

Imi dai link sau mi-o poti da pe messenger?

| ゼロの a răspuns (pentru Cosminovici18):

Daca vrei ti-l dau si pe mes.

| Cosminovici18 explică (pentru ゼロの):

Dar avast internet security este si free doar pentru 30 de zile sau trebuie sa-l cumperi?

| ゼロの a răspuns (pentru Cosminovici18):

E free doar pentru 30 de zile dupa care ori il dezinstalezi ori il cumperi.
Si nu poti sa il stergi si sa il pui din nou fiindca Ip tau e inregistrat si nu mai poti decat varianta pro sau cea free.

| Cosminovici18 explică (pentru ゼロの):

Si de exemplu il iau si imi expira cele 30 de zile si nu pot baga alte licente fara sa-l cumpar?

| ゼロの a răspuns (pentru Cosminovici18):

Nu, fiindca te vor prinde in mai putin de 24 de ore.
Si te pot pune pe lista neagra si atunci nu mai poti sa descarci niciun avast.
Iar IP nu ti-l poti schimba decat daca ceri la tipi de la netul tau.

| Cosminovici18 explică (pentru ゼロの):

Da-mi si mie id tau de messenger sa vorbim..ca aici pe tpu..nu putem..sau daca vrei sa ti-l dau eu..crazy_loop082001@yahoo.com

| downdl a răspuns:

Kaspersky Internet Security 2012 – GRATIS PENTRU 1 AN!: http://downdl.com/......n-licenta/

| Silviuc69 a răspuns:

Tinand cont ca le-am incercat toate antivirusurile mai cunoscute, mie personal cele mai bune mi s-au parut AVG si Bitdefender.

| mircioiu97 a răspuns:

Avastbig grin e bun adica eu de cand l-am instalat nu m-i-a facut nici o problema. Avira e mai prost dar kaspersky nu stiu cum e. Dar ia-ti avast