| Delocimportant a întrebat:

La fiecare laptop i se poate scoate bateria? Daca ii scoti bateria, poate functiona doar pe curentul de la priza, la fel ca si un calculator?

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

La cele mai multe laptopuri se poate scoate bateria. Stiu ca sunt foarte putine la care nu se scoate.
E chiar recomandat sa nu il ti mereu pe baterie.
Eu nu il tin pe baterie mai deloc. Aia e pentru cand pleci de acasa si nu ai priza. Daca esti acasa tine-l doar pe acumulator. In acest fel prelungesti durata de viata a bateriei care si asa nu e chiar ieftina.
Insa sunt 3 lucruri importante de stiut:
1. Bateria se scoate numai cand laptopul este inchis de tot.
2. Bateriei trebuie sa i se faca un ciclu de incarcare-descarcare cel putin o data pe luna. Altfel in timp se degradeaza si degeaba o protejezi.
3. Daca instalezi update-uri tine-l pe baterie. Stiu ca sunt a coincidenta dar am auzit cazuri cand s-a stins brusc curentul si fiind conectat la priza laptopul s-a inchis in timpul unor update-uri. Nu e ceva care iti strica neaparat laptopul dar nici nu e bine sa risti.

| Delocimportant explică (pentru Kriss96):

Pe un laptop cu procesor i5, RAM 4 gb, placa video dedicata, cu pretul de 2200 de lei, sau in jur de acest pret, ar functiona jocuri precum GTA 4, Fifa 2014? Vad ca te pricepi foarte bine la laptopuri, si poate m-ai putea ajuta si in aceasta privinta. Am avut sistem desktop, si inca am, dar vreau sa fac o schimbare.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ciprian2015 a răspuns:

Da desigur