| J0B0MAT a întrebat:

La laptopuri, telefoane e mai bine daca bateria e detasabila sau nu?

Răspuns Câştigător
| Marian_Dimitrie_2001 a răspuns:

Da, e mai bine daca e detasabila, deoarece, daca cumva ti se va strica bateria, o poti inlocui, dar daca nu e detasabila, va trebui sa inlocuiesti dispozitivul.
Bateria nedetasabila, mai are si un avantaj, dar acesta consta poate in altceva. De exemplu, telefonul meu are o carcasa din aluminiu, iar carcasa nu o poti lua jos, deci nici bateria. Avantajul de care iti spuneam mai sus, este ca nu poate patrunde apa la baterie. Chiar l-am scapat o data in apa si nu s-a intamplat nimic.
Sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca stai mult cu ele in priza da, pentru ca un laptop depinde de model are un numar limitat de ciclurii si tu daca tot il ti in priza se duc repede, strici bateria

| J0B0MAT explică (pentru Marian_Dimitrie_2001):

Si nici la service nu pot inlocui bateria nedetasabila?

| Marian_Dimitrie_2001 a răspuns:

Ba da, poti, doar ca e foarte greu, si la telefon, aspectul acestiu nu va mai fi la fel, carcasa va trebui taiata, apoi lipita, si daca nu se va putea scoate, s-ar putea sa ramai fara. Funda? happy