| anonim_4396 a întrebat:

De ce noua generație de telefoane mobile (smartphone-uri) nu au mai fost construite să aibă capacul detașabil din spate și bateria detașabilă? Și în plus de asta, înlocuirea plasticului cu metal. De ce s-a vrut acest design?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Se poate schimba si la aceastea acumulatorul, chiar daca prin service.
Cred ca sunt doua motive pentru care au fost indepartate capacul si bateria detasabile:
1. caderea si spargerea capacului (a clipsurilor acestuia) si a bateriei;
2. pretul mai ieftin al aparatului (un capac detasabil si o baterie detasabila trebuie sa fie mai scumpe).
Ar mai fi si al treilea aspect: majoritatea oamenilor isi schimba telefoanele la doi ani. Altii si mai des. Un telefon nou inseamna si performante mai bune, nu intotdeauna moda.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Este mai stabil, mai robust unul fara capac si facut cu metal, plus ca arata si mai bine, baterii se gasesc pentru telefoane din astea si le poti schimba si asa, te duci la orice centru si le schimbi, deci nu are nici o treaba cu, cumparat altul, chiar eu ieri am dus HTC One M8 sa mi se puna noua baterie cumparata, si mi-a pus-o. Si HTC asta e capsulat din metal fara capac.

Plus ca un tel tine si 4 ani cu bateria aia, nici nu e nevoie sa o schimbi, iar dupa 5 ani poti sa schimbi telul cand nu mai face fata la softuri, al meu are 6 ani si 3 luni ca model si inca il mai tin. Imi ajunge pentru ce imi trebuie, era varf de gama atunci, a costat 2850 lei in iulie 2014.

| Wr3nch a răspuns:

Deoarece se merge pe premisa ca o sa iti cumperi modelul nou cand apare. De crezi ca Apple, Samsung si restul scot modele noi in fiecare an? laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca se puteau foarte usor dezasambla iar in cazul bateriilor, puteai sa cumperi una de pe internet si totul se rezolva usor.
Insa cum marcile "respectate" de telefoane devin din ce in ce mai hapsane, de ce sa ofere dezasamblare usoara sau posibilitatea de inclouire a componentelor in cazul defectarii moca?
Si asa a inceput povestea telefoanelor fara capac: s-a stricat o componenta sau face figuri? Schimba-l, ca eu fac telefon sa-l schimbi odata cu sezonul... Cum?! Nu stiai? Pai era evident.

| gelu1970 a răspuns:

1 sunt de sticlă, nu de metal.
2 sticlă pentru încărcare inalambrică și pentru estetica telefonului.
3 sunt lipite ca să oblige utilizatorii să meargă la un service oficial.
4 bateria se poate schimba însă nu așa de ușor ca la telefoanele mai vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu se mai poata repara si sa fii nevoit sa cumperi alt telefon. Se numește Uzura morala planificata.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit, baterii se gasesc mereu pentru astea si le poti schimba oricand la orice centru de telefoane! Asa ca nu are nici o treaba cu ce zici tu, arata mai bine metalul, e mai rezistent, ca daca tot scoteai capacu sa pui simu, cadrul, se descentra in timp capacul ala, alipirea de carcasa.