| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 intrebari:
1. Daca vreau sa sa dau comanda online pentru un laptop, cum imi dau seama daca are sau nu are bateria detasabila? Pe niciun site nu scrie nimic de chestia asta.
2. Dintre Asus, Acer, Dell si Lenovo, care frima credeti ca e mai fiabila? Care face laptopuri mai de calitate si cu racire mai buna?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Pe site-urile producatorilor gasesti cartile tehnice la fiecare produs.
2. Dell si restul. Calitatea e in raport cu pretul.

| KodrutZ a răspuns:

1. Dai email/telefon la producator sau la magazin si intrebi?
2. Nu exista asa ceva. Fiabilitatea difera de la model la model. Teoretic, Dell au controlul calitatii facut mai cu simt de raspundere, iar Lenovo au ramas cu renumele de pe vremea IBM. Oricum, nu exista adevaruri general valabile cind e vorba de fiabilitate. Depinde si cum ai noroc... eu de exemplu am un laptop Asus, o mizerie ordinara, unul dintre cele mai jalnice modele facute vreodata de ei, insa nu am avut probleme. Bine, mi-a crapat bateria in mai putin de 2 ani fiind folosit chiar foarte putin, dar asta e alta treaba. Per total, AM AVUT NOROC. Asta nu inseamna ca Asus fac laptopuri bune sau proaste - eu am avut norocul sa prind un laptop bun dintr-o serie/model extrem de proasta. Tu poti pati invers...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca o intrebare: Care ar fi avantajele si dezavantajele unui laptop care nu are baterie detasabila?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Avantaje - zero. Dezavantaje - cind iti crapa bateria, ai cam pus-o.

| BuxyAmstaff a răspuns:

1. exista una sau doua butoane foarte vizivibile, care cand le tragi bateria iese singura.
2. Dell, recomand cu incredere eu am i5 inspirion 15 generatia a 5 a e super in comparatie cu celelate producatoare