| Florynell a întrebat:

La placa aceasta care sunt ramii ddr2 si care sunt ddr3? funda http://www.evomag.ro/......55837.html

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

DDR2 soclurile galbene si DDR3 soclurile albastre.
Fiecare placuta are cate o taietura(intrerupere) mai pe la mijloc.
Deci daca ti toate placutele cu fata spre tine si masori de la stanga spre dreapta pana la aceea intrerupere:
7, 3cm atunci este DDR
7, 1cm atunci este DDR2
5, 4cm atunci este DDR3
Pe imaginea ce ai dat tu se vede ca la soclurile albastre intreruperea se portriveste pentru DDR3, iar la cele galbene se potrivesc pentru cele DDR2.
[EDITAT] uite aici mai exact.
http://www.google.ro/......tp?/imgres 1110&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=1022&vpy=142&dur=2424&hovh=232&hovw=217&tx=180&ty=126&oei=HbgMTfTSJdDu4gbwouGEAg&esq=3&page=3&ndsp=16&ved=1t:429, r:5, s:41&biw=1280&bih=685

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Nu cred ca e asa de importat care sunt care...
Cert e ca nu o sa poti folosi DDR2 si DDR3 simultan. Trebuie sa alegi unu din ele si pe alea sa le folosesti.
Fiind socket AM3, iti recomand ddr3 pentru ca procesoarele pe acest socket au controllerul integrat in pastila (nu in chipset ca la cele mai vechi).

| Dannyjj a răspuns:

@RS4 si inca cum l-ai lamurit...
N-are cum sa fie soclurile de aceleasi fel.

| RS4 a răspuns:

Sunt aceleasi sloturi, toate 4. sunt pe culori diferite, pentru atunci cand se pun in "dual channel", adica incepand din apropierea procesorului daca ai doua placute, se pun galben-galben; daca ai 4 mai pui si albastru-albastru! daca ai doar una, o pui in slotul cel mai apropiat de procesor! sper ca te-am lamurit! bafta!