| sHd007 a întrebat:

Salut,
Am la PC-ul meu tipul asta de memorie(am aflat cu programul "everest"):
Memory Type DDR SDRAM.
Eu vreau sa cumpar niste memorie RAM de tipul asta. Cum sa scriu pe net ca vreau sa cumpar?
Adica ce tip de memorie e DDR 1, 2,3?
Sa stiu...
Pot baga alt tip de memorie RAM in PC?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Ai DDRAM 1 (se mai poate scrie si DDRAM simplu). nu, nu poti pune alt tip de memorie RAM pe placa de baza si vezi ca fiecare placa de baza suporta un maxim de RAM si un maxim per placuta de RAM. cauta detalii despre placa ta, poate suporta de exemplu maxim 1, 5GB si 512MB/placuta.

| sHd007 explică (pentru al3xander):

Cum caut detalii mai exact despre placa mea?

| al3xander a răspuns (pentru sHd007):

Pai daca ai everest te uiti la Motherboard->Motherboard-Motherboard Name, acolo iti va arata ce placa de baza ai si cauti pe internet detalii despre ea.

5 răspunsuri:
| sHd007 explică:

As dori sa va dau funda tuturor dar trebuie sa aleg unul ceilalti vor primi vot...

| hp8510p a răspuns:

Ai ddr1 in el, nu poti baga alt tip de ddr ca nu intra si vezi ca memoriile ddr1 sunt greu de gasit si sunt foarte scumpe

| Wally26 a răspuns:

Pai tipul memoriei e DDR, mai sigur DDR1, pentru ca daca era alt tip scria "DDR3 SDRAM" sau "DDR2 SDRAM" etc. Uite aici http://www.emag.ro/......-50-si-100 http://www.oktal.ro/memorii/filtru/tip-tip%20memorie-ddr/?fam=...FUnda?