| SmecheruCuSpate a întrebat:

La un calculator de gaming, sa merg cu Intel i7 si radeon r9 270x
sau cu un i5 si gtx 760, tinand cont ca acest calculator trebuie sa ruleze jocuri bine cel putin 4 ani

27 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu ai ce sa faci cu i7
2. varianta 760 daca vrei musai. Aveai r9 280 care e mai performanta cu putin si putin mai ieftina. sau mai zdravan, un r9 280X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima varianta daca mergi pe Nvidia. Sa nu faci greseala sa mergi pe placi video AMD! Sunt muci muci! Daca tii la AMD-ul ala, atunci a doua varianta e cu mult mai buna.

| SouLIce a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi tu ca placile video de la amd sunt muci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SouLIce):

Pentru ca Nvidia e gamingul adevarat. Ce gameri ai auzit ca au AMD? Nu mai zic ca Nvidia are si Geforce Experience si e foarte bun. Crede-ma ca am avut placa video AMD si acum mi-am luat Nvidia si nu m-as intoarce niciodata la AMD, pur si simplu e slaba. Uitasem, de Nvidia Shadowplay ce zici? Programul ala nu mananca deloc din procesor, doar din placa video si iti ia doar vreo 2-3 FPS-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu nu vreau sa iti zic ratatule.

| SouLIce a răspuns:

I5 este egal cu i7 in jocuri
Poti lua i5 si un r9 280x

| DuDDy24 a răspuns:

Da, cu siguranta cea mai buna alegere e i5 si gtx 760. Chiar daca i7 e un procesor ceva mai bun nu o sa iti ofere niciun avataj in jocuri, vei fi limitat de placa video. Daca poti sa iei o placa video mai buna ar fi si mai binewinking
De exemplu pentru un i5 4570 duce fara probleme un gtx 770winking

| heldeN a răspuns:

Clar i5 si gtx 760, dar nu lua gtx, ia un r9 280/280x care sunt ceva mai performante, si mai ieftine
@muschiulosul, muci esti tu ba! aici e planeta IT, asa ca nu te mai baga daca esti pamant la asa ceva, nu ii suport pe cei de genu'

| anonim_4396 a răspuns (pentru heldeN):

Eu nu te-am jignit "jmechere IT-st". Am avut AMD si am trecut la Nvidia si Nvidia e mult mai buna. Hai sa nu ne injuram, ca nu am chef la ora asta, daca vrei maine dimineata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru heldeN):

Uite ca mi-am adus aminte vorba mea: Cu fanboy frustrati ca tine nu ma injosesc!

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Chill out. Inteleg ca tu ai nVIDIA dar nu mai spune de rau. Tocmai, ca radeon cam da clasa la nVIDIA cand vine vorba de gaming ca pret/performanta. De ce crezi ca xbox 360/xbox one/ ps4/ wii u etc toate folosesc radeon? Is mult mai ok. la nVIDIA platesti mult tehnologii, gen cuda, care multi nu le folosesc. Si tu esti fanboy-ul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sltlp):

Ba nu, consolele le folosesc pentru ca sunt aia chitre, ca Nvidia le-a dat alora GTX Titan si era prea scump, de asta au trecut la AMD. Am dreptul sa zic ce vreau pe site-ul asta, imi spun parerea, pentru ca numai eu stiu ce am trait cu AMD si nu mai vreau sa aud niciodata de AMD (la placi video).

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti penibil. Normal ca daca ai avut o vechitura de placa radeon sa ti se para acum ca ti-ai luat pc ca zboara nVIDIA.
Asa, si ma rog, eu pot sa iti demosntrez de ce radeon, de ce e mai bun decat nVIDIA in jocuri. Dar tu cum poti demonstra ca radeon is de nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sltlp):

Nu vreau sa ma cert, cu fanboy nici atat, pentru ca niciodata nu se ajunge la un rezultat cand te pui cu un fanboy, am patit-o de multe ori. Iti zic atat: uita-te la specificatii si compara-le!

| ImJustAleks a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce? Esti de nimic. NVidia au drivere mai bune, AMD au placi mai bune. AMD le da clasa la NVidia. ( ex: R9295X2, jumatate din pretul la TITAN Z, raport calitate/pret mai bun ). Degeaba ai placa de la NVidia, ca alea nu's neaparat facute pentru gaming. NVidia da multi bani la companiile mari care fac jocuri, si "gamerii" folosesc NVidia pentru randat pe placa video la videouri si pentru ca are CUDA, care ii ajuta tot la editing si d'astea. AMD e mai ieftin, mai bun. ( "uita-te la specificatii si compara-le"? Degeaba. )

| anonim_4396 a răspuns (pentru ImJustAleks):

Tu esti de nimic. Ia-ti tu AMD, pe mine nu ma convingi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ImJustAleks):

Ramai tu la AMD grasule! Nici macar calculator n-ai si comentezi pe aici. Du-te ma si strange bani, cumpara-ti PC si compara-l dupa! Eu am 750 Ti si am avut si inainte AMD, asa ca stiu ce vorbesc, nu ca altii care vor sa isi ia de black friday si comenteaza in nestiinta de cauza.

| ImJustAleks a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am acum calculator (bun), in afara de rabla asta din 2008. Si, apropo, stiu ce vorbesc, mai citesc si eu din cand in cand review-uri, benchmarkuri etc. Poate nu te conving eu pe tine, atunci bine. Ramai la NVidia, eu nu ti-am zis niciodata sa vii la AMD. Plange-te pe orice forum vrei tu ca NVidia are tehnologie mai buna, ca AMD sunt mucosi etc. Eu imi pot exprima liber opinia, nu sunt obligat sau platit de NVidia sa le folosesc produsele lor. Poate tu aveai rable de placi, ca erai prea sarac sa-ti faci upgrade. Recunosc, eu am placa NVidia in cacatu' asta de calculator, pentru ca eram inconstient ca tine, nu stiam ce alegeri sa fac. Totusi, stai in bula ta si nu te baga. Pana la urma toti avem opinii, si nu toate trebuie sa fie aceleasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ImJustAleks):

Pai asta zic si eu, ca fiecare are o opinie si respecta opiniile altora. Daca te uiti inainte, o sa vezi ca vreo 3 s-au luat de mine, nu eu de ei, asa ca sunteti niste oameni care ar trebui sa faca altceva in afara sa se ia de altii. Degeaba stii ce vorbesti daca nu ai asa ceva, eu cunosc pentru ca am o placa de Doamne-ajuta si un PC decent. Inconstient? Pe bune? Conteaza ce e in practica, nu pe hartie, si daca te uiti pe youtube o sa vezi grafica la fel si FPS-uri in favoarea Nvidia. Si Nvidia are si Shadowplay, GeForce Experience, de astea ce zici? Oricum s-au mai luat cativa fanboy de mine asa ca nu vreau sa ma cert, ca nu de asta mi-am luat PC, asa ca tu considera ca am zis ca sunt la fel si las-o asa, eu raman tot la Nvidia happy

| ImJustAleks a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, concluzie : Si AMD si NVidia sunt bune. Sper ca am incheiat aici. happy

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu spui de altii ca sunt fanboy? tu iti dai seama ce aberatii ai spus? ce placa video de la amd ai avut tu? era una din 2006?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu, nu era, ironicule! Si aberatii spune tactu ma! Apropo, esti al 5-lea fanboy care nu are ce face in casa! Mai bine du-te si fa laba, nu ii mai incurca pe altii, ca nu vreau sa ma cert cu toti.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti singurul fanboy de aici. spune-ne si noua ce placa video de la amd ai avut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu vreau

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru anonim_4396):

Si prin raspunsul tau deducem ca n-ai avut niciodata o placa video amd sau ai avut una veche cu slot agplaughingsi ca esti un Intel fanboy

| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Daca vrei sa stii, eu am procesor AMD. Ma rog, mai zi-i in continuare ce vrei, eu iti dau cu ignore, pentru ca nu discut cu redusi!

| sebby56 a răspuns:

Salut, eu am i5 si gtx 760 si pot spune ca o sa te tina pe putin 4 ani..merge orice joc la ultra big grin acum e alegerea ta..depinde si de cat esti dispus sa dai thinking