| mihai03081998 a întrebat:

Cu o intrebare va deranjez.
Ce sa aleg prima data dintre procesor si placa video, avand bani doar de una din ele.
Ma intereseaza mai mult pentru jocuri, deoarece fac gaming.

Eu stiu ca de placa video depinde cel mai mult un joc sa ruleze clar si corect, mai putin de procesor.

Si inca ceva, daca vreau sa-mi iau aceste componente, de ce trebuie sa tin cont?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| SuciuFlo a răspuns:

Daca placa de baza are intrare PCI express x16 e buna, adica ala e slotul pe care sunt acum placile video. Procesorul e perfect pentru gaming, iar o placa video noua se va potrivi. Daca iti iei un GTX de la 750 in sus, poti sa joci absolut tot ce doresti

8 răspunsuri:
| SuciuFlo a răspuns:

Depinde ce ai in calculator acum, daca ai un procesor bunicel, poti sa-ti iei o placa video care o doresti.

| mihai03081998 explică (pentru SuciuFlo):

Am Intel(R) Core(TM) i3-2100 CPU @ 3.10 GHz 3.10 GHz.
Si imi pare ca trebuie sa ma iau dupa ceva ce are legatura cu placa de baza? Adica intrarea sau?

| mihai03081998 explică (pentru SuciuFlo):

Aha si la placa video trebuie atunci cand o iau sa ma uit daca are si ea intrare cum are asta pe care o am acum, no? Adica pci express x16, cum zici tu

| SuciuFlo a răspuns (pentru mihai03081998):

Exact

| mihai03081998 explică (pentru SuciuFlo):

Mersi frumos! Funda happy

| SuciuFlo a răspuns (pentru mihai03081998):

Daca placa de baza are intrare PCI express x16 e buna, adica ala e slotul pe care sunt acum placile video. Procesorul e perfect pentru gaming, iar o placa video noua se va potrivi. Daca iti iei un GTX de la 750 in sus, poti sa joci absolut tot ce doresti

| TheGamer211 a răspuns:

Placa video. Aia e mai importanta. Pai la placa video, daca iti iei una Nvidia GeForce ia-te dupa numar gen GeForce GTX980 Titaniun e cea mai noua aparuta deci ia-te dupa numarul mai mare. Spre exemplu eu am 750-ul si sunt foarte multumit. Daca preferi una AMD cauta pe Google topul acestor placi. Iar la procesor conteaza Mhz-ii. Cu cat mai multi cu atat mai bine. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| mihai03081998 explică (pentru TheGamer211):

Am GeForce 210 1GB ( de acum 4 ani de cand mi-am luat pc ) si i3 de 3.1 GHz, am lasat un raspuns si mai jos. Asa, eu as vrea un GTX de la 950-980. Vad eu, dar m-ar interesa sa stiu dupa ce trebuie sa ma iau cand o cumpar. Cand spun "sa stiu dupa ce sa ma iau" ma refer la acea intrare in placa de baza. Mi-au spus niste prieteni ca trebuie sa ma uit si la asta si la modelul placii. parca.
Deci?

| mihai03081998 explică (pentru mihai03081998):

Placii de baza*