| danpas a întrebat:

La un monitor CRT defect (contrast slab) cum pot sa aflu mai sigur daca este defect tubul?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cel mai sigur nu cred că poţi tu din punct de vedere tehnic să faci asta.
Desfaci monitorul şi un televizor şi conectezi pip-a-fit (dacă ştii ce-i aia) şi traful de linie (dacă ştii ce-i ăla) de la televizor la tubul monitorului şi porneşti televizorul şi atunci vezi.
Totuşi, îmi trece acum la 4 dimineaţa prin cap şi altă soluţie: Dacă reglajele la tine se fac prin poteţiometre (adică butoane rotative, nu meniu digital) atunci poţi desface monitorul şi să le cureţi de praf şi apoi să încerci din nou să reglezi. Dacă tot nu merge, ceva poate fi de la tub sau de la separatorul de culoare.
Dacă e cu meniu digital (ai buton de menu din care setezi tot) atunci apasă pe ăla şi dacă şi fereastra meniului se vede tot cu contrast slab, atunci tubul are o problemă (sau, din nou, separatorul de culori RGB sau chiar sursa). Dacă meniul se vede bine şi restul cu contrast slab, caută în meniu "reset to default settings" şi ai scăpat.

Succes.

1 răspuns:
| vladix a răspuns:

Daca setarile monitorului nu te ajuta sa ajustezi contrastul, banuiesc ca este tubul defect.