| bestfully a întrebat:

Laptop sau pc? Am nevoie pentru vizionare de filme, internet, jocuri mai rar _Sims 3, Need for Speed), messenger. Vreau sa-l tin deschis minim 5 ore pe zi. Care ar face fata mai bine acestor conditii? Mi-a zis cineva ca laptopul nu-l pot tine deschis mai multe ore. E adevarat? Se incalzeste foarte tare? Eu am nevoie si pentru internet, adica vreau sa mearga repede, nu cu incetinitorul. M-am gandit sa-mi iau un laptop cu procesor I 3, dar nu sunt sigura cat va tine. Am nevoie sa tina minim 3 ani, folosit zilnic, cam 5-6 ore. Vreau sa pot viziona un film fara probleme, fara sa trebuiasca sa-l inchid la jumatatea filmului. Nu e adevarat ca trebuie tinut numai 3 ore deschis, nu? Nu am mai avut si nu stiu cum functioneaza un laptop.

Răspuns Câştigător
| Magnifico a răspuns:

Eu am un laptop si iti pot spune ca e perfect pentru izionarea filmelor.Chestia cu internetul ar fi sa ai tu o conectiune buna si sa primesti de asemenea un internet mai bun.Si laptopul meu se incalzestre insa mi-au dat si recitor la el.Iar chestia cu bateria cand il iei va tine mult dar dupa (cu timpul) va rezista din in ce in ce mai putin, asa cum a ajuns al meu care acum il tin non stop in priza.Cei drept are cativa ani.Eu prefer Pc-ul pentru ca un Pc te tine si 10 ani (e greu insa deoarece apar alte tehnologii mai noi in fiecare zi). Cunosc rude pe care le-au tinut mult timp Pc-uri nu stie ce performante in zilele noastre dar care faceau furori mai demult.Baftawinking

7 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Poti gasi si un laptop care sa se comporte bine, pentru multe ore, cu sistem de racire bun si evident un buget mai mare decat pentru un desktop. Un laptop cu procesor core i3, poate face fata cerintelor tale. Dar, in functie de buget, te-ai putea orienta si catre un i5. 5-6 ore pe zi nu e mult, e rezonabil. Deci gasesti un laptop cu toate cerintele astea, dar in acelasi timp, poti gasi si un desktop bun, cu un buget mai mic. Daca il vrei doar pentru acasa, ai nevoie de un desktop. Daca in urmatorii 2 ani crezi ca ai nevoie de ceva portabil, clar trebuie sa mergi pe un laptop. Spune-ne ce buget ai si poate gasim un laptop potrivit pentru tine.

| wolfy911 a răspuns:

Buna,iti propun un laptop, sunt niste oferte bune pe emag...am eu laptop-ul meu il tin cate 11ore pe zi aprins si nu are nici o problema, si nici nu a avut, il am de 2 ani si ceva

Răspuns utilizator avertizat
| paulpaul25 a răspuns:

Desktop clar! Desktop e ceea ce numesti tu PC,care vine de la personal computer ceea ce poti numi si leptopul, dar e alta discutie! Recomand "pc"-ul deoarece un laptop, dupa cum sti are baterie care nu tine foarte mult dar in schimb pc-ul poti sa il folosesti mai mult timp.Bine ca si leptopul il poti tine in priza dar eu zic ca pc-ul e mai potrivit! Pentru ceea ce ai tu nevoie nu iti trebuie I3 ci cel mai bine ar fi un Intel Dual Core sau daca vrei Intel Core 2 Duo! E mai ieftin si mai potrivit deoarece nu ai nevoie de I3 care ruleaza jocuri foarte sofisticate si noi, pentru sims 3 si nfs si alte jocuri e foarte bun! Cu banutii economisiti poti sa iti iei un monitor mai mare, astfel incat performanta si claritatea filmelor va creste! Leptopul intr-adevar se incalezeste mai repede, sunt remedii si pentru asta dar repet Iti recomand pc-ul! Nu o sa regreti! Cauta pe www.emag.ro sau ce site-uri mai sti!

| lacrimanegru a răspuns:

Si eu tot laptop iti recomand, si eu laptop am si il am deschis 24 din 24 nu pateste nimic si in plus poti sa il iei si cu tine la o cofetarie, intr-o calatorie etc. e mult mai practic.

| Gogulita a răspuns:

Daca vrei sa te joci iti recomand PC deoarece e mai bun cand vine vorba de jocuri pentru laptop.In rest, daca nu il iei pentru jocuri, laptop.

| bestfully explică:

Am un buget de 2300 ron, maxim. Oare gasesc ceva bun la banii astia?