| blurixe a întrebat:

Laptopul meu merge ca un tractor dacia. Am incercat sa joc un joc destul de nou "siogun 2" si mergea in poze. Laptopul este din 2008 si are windows vista. Este putin incarcat cu memorie. O merge greu de la asta sau trebuie sa mai instalez niste drivere?

6 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Ai putea alege dintre aceste 2 variante:

1. Iti descarci ultimele drivere pentru Vista in caz ca nu sunt actualizate. Eventual, faci si o mica optimizare a pc-ului ( vezi TuneUp Utilities sau Advanced System Care 4), ca apoi sa incerci sa rulezi jocul. Daca nu vezi vreo diferenta, ar mai fi varianta 2:

2.Ai putea trece pe Windows 7 si sa pastrezi licenta de Vista (ma gandesc ca laptop-ul a venit cu el preinstalat), pentru ca 7 consuma mai putine resurse. Apoi descarci ultimele drivere de pe pagina producatorului si incerci sa pornesti jocul.

| Ionait a răspuns:

"Laptopul este din 2008 si are windows vista." Ti-ai raspuns singur la intrebare.

| mrclaust a răspuns:

Pai ai putea sa reinstalezi windows (preferabil un xp, crede-ma merge mai bine) si nu incerca sa joci siogun 2 total war deoarece acesta nu merge nici pe placi video relativ noi de PC, asa ca nu e vina doar a laptopului.

| MarkTremonti a răspuns:

Ce ai putea sa ii mai faci este sa instalezi toate dirverele la zi mai ales cel pentru placa video si sa iti mai cumperi o placuta de rami care sa fie exact cu cea care o ai acum sa le pui in dual channel. Daca nu gasesti aceeasi firma poti sa-ti cumperi si de la alti producatori numai sa aiba aceeasi frecventa si aceeasi capacitate.

| CrunkJuice a răspuns:

Daca nu ai mai instalat eindosu din 2008 adica deloc incearac sa iti instalezi windosu si vezi ca o sa iti mearga mult mai bine daca zici ca nu e memorie ocupatabig grin

| CrunkJuice a răspuns:

Instaleaza windowsu si o sa vezi diferentabig grin