| alinrabulea a întrebat:

M-am gândit sa îmi schimb un pic componentele calculatorului meu pentru ca am un calculator destul de slab şi vreau sa ruleze mai bine GTA V şi Minecraft. Deocamdata am o placa video care rulează cu 32-bit, un procesor Intel Core 2 Duo CPU E8400 3.0 GHz şi 4 GB RAM. Vreau sa îmi iau o placa video ASUS Radeon R7 240, 128-bit. Credeti ca aceasta placa va face o mare diferentă în privinţa lagului la jocuri sau mai trebuie sa iau, de exemplu şi un procesor mai bun sau mai multi GB de RAM?

Răspuns Câştigător
| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Pai Minecraft merge oriunde insa GTA V vei avea probleme, GTA V e o joaca ce depinde mai mult de procesor deci 2 nuclee pentru GTA V e putin, chiar daca vei aprinde joaca si vei seta tot la minim vor exista multe descomforturi deci sfatul meu e sa shimbi si procesorul pe ceva cu 4 nuclee, sa mai adaugi 4GB de ram si o placa video de la NVIDIA GT 740 sau de la AMD R7 360.

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Pentru GTA5 sa te joci decent pe FullHD ai nevoie de un i5, 8 gb de ram si un 7750ti sau r7 370 (cel putin)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La acest procesor o placa video mai buna este ca o frectie la un picior de lemn. Pentru a putea lua intai un procesor ca lumea spune denumirea placii de baza. Placile de baza de acest tip (cele cu socket LGA775 ) sunt sensibile la FSB (Front Side Bus) o frecventa peste care nu poate suporta un procesor. Dupa asta se poate discuta de o placa video mai buna.

| Jipa95 a răspuns:

Un sistem asemanator am avut eu ( e8400 si r7 240 1GD5 ) Gta 5 fiind cpu intensive, tragea placa video in jos. Tie ti-ar trebui un quad core seria 8000 de la Intel, si mai mult ram. Daca placa de baza nu-ti permite asta, atunci schimba-ti platforma, treci pe am3+ sau pe 1150

| CPAElites a răspuns:

Nu ai specificat placa de baza.
Iti trebuie asa :
Procesor Core 2 Quad ~100 lei
Ram 4gb ~ 80 lei
Placa Video GTX 750 TI ~530 lei

| WhOo a răspuns:

Placile de la Nvidia sunt mai bune pentru jocuri, dar ai nevoie si de un procesor mai potent