| Cristian_Ciobota_1999 a întrebat:

M-ati putea ajuta cu configurarea unui desktop? Eu m-m gandit sa fac un pc pentru gaming si am pus pe lista urmatoarele componente; procesor : amd Fx X8 8350, 4000mhz socket Am3+; placa de baza Asus M5A99X-EVO R2.0; placa video ASUS AMD RADRON R9 270; Hard-disk HDD WG GREEN, 1 TB; Sursa Deluxe 450w; memorie : KINGSTON HYPER X BLUE 4GB 1600MHZ; cooler procesor :thermaltake frio advanced.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Combinatia aia e criminala. Cand o sa o bagi in priza, o sa se auda un poc, o sa miroase usor a fum si o sa constati ca ai mai multe componente arse happy.
Daca nu ai inteles, stai sa explic.
1. si cea mai mare buba: ai pus un rahat de sursa efectiv pe un sistem care consuma mult. ala nu o sa iti pornesca asa.
2. Dai banii aiurea pe o placa de baza mult prea scumpa. Daca nu faci oc, una de 250 lei e suficienta. Iar daca vrei oc, 350, deja o sa fie ok(ca nu esti acum mega avansat). oricum, cum ziceam, cu sursa aia, nici nu o sa mai ai ce sa faci...
3. Arunci cu banii aiurea in acel cooler. Tragi de saracul cpu daca vrei, poate, dar nu are sens sa dai atatia bani pe un cooler.
4. Decat sa dai banii aiurea pe ce am zis mai sus, mai bine bagi banii si iei un gpu mai perfomrant gen r9 270x sau. altceva daca tot vrei gaming. Sau poti sa mai adaugi ram
5. hdd, si aici ai facut praf. ai ales un hdd green. astea sunt pentru date, nu altceva. sunt foarte lente.
Ce buget si ce componente doresti, ca sa iti fac cateva recomandari mai acceptabile...

| Cristian_Ciobota_1999 explică (pentru sltlp):

3800 lei

| sltlp a răspuns (pentru Cristian_Ciobota_1999):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/844978/
i5-consum scazut, eficienta ridicata
8gb ram;
gpu puternic
sursa pe masura
carcasa spatioasa.
hdd destul de rapid(wd black)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

X8 pare cam overkill in acest moment. Nu prea exista aplicatii care sa ceara 8 core in acest moment asa ca X8 pare un fel de Athlon 64 cand au fost lansate cu ani in urma, multa putere pe care nu ai unde sa o folosesti. Daca vrei jocuri, in benchmark-uri, un i5 pare sa faca o treaba mai buna decat amd-ul si diferenta de pret este infima. In plus, proc Intel consuma mult mai putin.

Sursa e prea slaba pentru sistemul tau. In full load procesorul si gpu se invart pe la 300w, amd-urile sunt mai "insetate" de putere happy

Cu componente atat de bune e pacat sa pui doar 4 GB pe sistem. Cheltui o gramada de bani doar ca sa vezi cum calculatorul are probleme din cauza memoriei RAM care e cea mai ieftina (asta se va intampla doar in anumite jocuri sau in aplicatii 3D, calculatorul va functiona perfect cu 4GB in rest). Pune 8 GB si nu vei avea probleme.

PS: presupun ca stii ca schimbarea procesorului implica si schimbarea placii de baza.