| AncaSiAtat. a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cineva cu C++ informatica cls a 10a, programul Borlandc-Bin-Bcw?

9 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Adica ce vrei? Sa te ajute cineva la informatica, tema in C++, sau sa iti dea programul in care scrii cod? Te rog sa (re)formulezi intrebarea mai corect.
Daca vrei programul atunci descarca mai bine Dev-C++. E mult mai eficient.

| Aero a răspuns:

@dotcube, care sintaxa diferita? E tot C/C++! E vorba de IDE-uri diferite! Diferenta de sintaxa aproape ca nici nu exista in majoritatea cazurilor.
Cum scrie la scoala in IDE-ul Borland pentru DOS vechi de 20 de ani, asa va scrie in IDE-ul de la Bloodshed pentru Windows! Stii de ce-i recomand Dev-C++? Nu din cauza ca mi-e drag mie de el, dar in Windows Vista/7 e aproape imposibil sa mai rulezi asa ceva, fiind necesar sa instalezi o masina virtuala(cu Windows XP) in care sa ruleze mai bine in editiile pe 64 de biti. In cele pe 32 de biti nu merge fullscreen pentru ca nu mai e suportat de DWM(Desktop Window Manager responsabil cu interfata Aero)! Atat in Vista, 7, cat si in XP, IDE-ul de la Borland are 100% CPU Usage(pe single core cel putin). E corect asa ceva? E complet ineficient!

| Aero a răspuns:

Ziceam de varianta pentru DOS(ultima versiune de acum vreo 20 de ani fara exagerare) ca nu merge mai deloc sub Windows Vista/7 din start si ma indoiesc ca merge la tine mai bine! In fullscreen sigur nu-ti merge! Iar varianta pentru Windows, din kit-urile Borland pe care le-am avut in timpul liceului, nu o foloseam pentru ca era cam "fragila"(prea veche, prea multe erori, se bloca) ori nu functiona deloc, majoritatea profesorilor preferand sa foloseasca in continuare IDE-ul pentru DOS, cel putin pe "vremea mea", unde exista o scuza tare precum: "ecranul albastru inspira". Diferenta de sintaxa e prea mica. N-o sa o taxeze nimeni pentru asta. Algoritmul e de baza, nu sintaxa! Ideea e ca daca vrea exact acel program atunci cel mai sigur e sa si-l puna pe un "stick" big grin si sa-l copieze pe calculatorul de acasa. Raman la parerea ca tot Dev-C++ e mai eficient, mai usor de instalat, mai usor de configurat, mai compatibil, mai increzator, mai puncte puncte

| ronin33dan a răspuns:

Asculta-l pe HarryPOtter! E mai bun DEV-ul!

| dotcube a răspuns:

Si ce face cu devul daca la liceu ii preda sintaxa de borland?

| dotcube a răspuns:

Si la mine de ce merge perfect pe windows 7? Si nici nu face usage 100%. Nici eu nu ridic in slavi Borlandul, nici nu il folosesc, am MinGW.Si trebuie transformat void main in int main si getchu in return 0.

| dotcube a răspuns:

Da bine, nu am zis ca e Borland mai bun decat Dev.DOS da e probabil sa nu mearga, dar 5. 2 merge sigur.Acum depinde si de profi ca multi daca vad ceva care nu e cum au predat ei taie fara sa se uite. Oricum e o mare prostie in sistemul actual, in licee in mare parte se lucreaza in Borland si la olimpiade se lucreaza in MinGW si cunosc cazuri care nu au putut sa faca algoritmul pentru ca nu stiau acele mici difernte. O seara buna. happy

| EnnY a răspuns:

Http://www.zuum.ro/pagina.php?id=1029 intri pe linkul asta zilnic

| Donytzu_1698 a răspuns:

Eu am borland c++... daca il vrei trimite-mi un mesaj cu id-ul si ti-l dau pe mess