| dumea a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cineva cu o camera Sony handycam dcr-hc23e. vreau sa copii ce am pe caseta in calculator si nu reusesc ma gasiti la id crysty_dumitza_98 pentru a putea vorbi mai bine. dau funda primului care ma ajuta

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Pentru a putea copia\transfera fisierele video de pe camera in pc sunt doua variante:
1 Cu ajutorul unei placi de captura care transforma semnalul analogic in digital plus un soft de tipul ulead video studio, etc, modalitate prin care se pierde binisor din calitatea video.
2 Cu ajutorul unei placi firewire plus un soft tot de tipul ulead, pinacle, power director, etc, modalitate prin care se poate transfera \copia filmarea video de pe caseta in pc cu pierderi zero de calitate.
Acum vezi de care din cele doua optiuni dispui la pc-ul tau si actioneaza ca atare. In caz ca nu dispui de niciuna atunci cel mai recomandabil ar fi sa faci rost de placa firewire, pentru ca o placa firewire ajunge undeva pe la 40ron asta daca ai desktop nu laptop.