| Ruxandra100 a întrebat:

Bună seara! Am o camera Sony Handycam DCR HC 53 si vreau sa transfer un video din camera de filmat in laptop. Am un cablu USB, dar nu prea stiu cum sa procedez. Cine mă ajută îi dau fundăbig grin.

4 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Pentru a transfera pe computer ce ai filmat trebuie sa ai instalat in computer un soft de la firma producatoare. Sunt si alte softuri care merg, dar pentru inceput foloseste ce ai pe site la Sony, sa fie pentru modelul tau de camera. Instalezi softul in computer, restart computer. Conectezi camera la computer si o sa gasesti fisierele video prin intermediul softului instalat. Exersezi de cateva ori, pana te obisnuiesti cu el. In viitorul apropiat o sa vrei mai multe softuri (split, lipit filmari, incadrari etc.). Vezi ca se folosesc anumite codecuri etc! Vorbim
http://www.sony.co.uk/support/en/product/dcr-hc53e
http://www.sony.co.uk/....../DCR-HC53E

| valentin75 a răspuns (pentru valentin75):

Salut! Daca ai caseta la camera si nevoie de o placa de captura montata in computer sau de un tv tunner pentru a inregistra ce reda. Am crezt ca ai dvd sau hard la camera!

| SonnyEls a răspuns:

Pai, undeva in exteriorul camerei( nu stiu exact unde) trebuie sa fie ceva ce are forma USB, conectezi camera la laptop, sa-r putea sa trebuiasca sa o instalezi, in mod normal asa si trebuie... daca nu, scoate cardul din camera si introdul in laptop! cel mai simplu e ultima variantabig grin*
succeskiss

| Ruxandra100 explică (pentru SonnyEls):

Problema e că are casetă. Am introdus cablul ăla USB şi îmi apare ceva de backup şi habar nu am ce să fac. Se tot încarcă şi degeaba.