| MihaelaStyles a întrebat:

Ma ajutati si pe mine plz?

Suma a trei numere este 204. Fiecare din numere este cu 8 mai mare decat predecesorul lui. Care sunt numerele?

Va rog frumos URGENT! Funda

Răspuns Câştigător
| dyenyka a răspuns:

X=primul nr.
x+8=al 2-lea nr.
x+16=al3-lea nr.
x+x+8+x+16=204
3x+24=204
3x=180
x=60
60+8=68
60+16=76
fundita?puppy dog eyes

| MihaelaStyles explică (pentru dyenyka):

Daca poti sa o faci mai de clasa a 4 a? Nu te supara

| dyenyka a răspuns (pentru MihaelaStyles):

Scuze dar eu sunt in clasa a8a si nu mai stiu cum se faceau la clasa a 4a.

4 răspunsuri:
| Kiddzo a răspuns:

A, nu erau alea cu segmente? Adica, sa-l reprezinti pe ala mai mare cu segmente sau ceva in genu. Daca da, fa asa si o sa vezi pe desen cum trebuie. Pune-ti mintea la contributie. Spor. happy

| PhDachiever a răspuns:

Iti zic doar ca 62/68/72 ar fi fost raspunsul daca cerinta iti cerea numere cu 8 mai mari decat predecesoarele. De aici te descurci?