| anonim_4396 a întrebat:

Ma intreb cum functioneaza frigiderele astea de tip nou la care peretele din spate ingheata? Plasticul acela arata exact ca restul din frigider, la celelalte era un fel de metal la congelator. Banuiesc ca exista si un termostat care spune cand sa ingete si cand sa dezghete...

Răspuns Câştigător
| bozo a răspuns:

Frigiderul asta la care spatele ingheata este la fel ca frigiderul vechi in care aveai un radiator metalic ce ingheta. La acest tip de frigider radiatorul este in spatele foliei de plastic. Se utilizeaza aceasta varianta constructiva pentru ca este mai igienica si mai practica. Poti spala intregul interior si nu exista elemente metalice care sa se oxideze sau distruga mecanic.
Evident ca si acest tip de frigider este dotat cu un termostat pentru mentinerea temperaturii interioare.

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu stiu ce tip de frigider este...

| IqStorm a răspuns:

Normal că are un termostat dar nu care să-i spună când să îngheţe sau să dezgheţe ci unul pentru menţinerea teperaturii setate constantă. Se formează apă datorită condensului şi gheaţă ca urmarea a răcirii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este acel tip de frigider la care ma gandesc eu, atunci nu ti-l recomand.si sa-ti spun si de ce, are numai un singur motor, pentru congelator, iar partea de sus preia printr-un ventilator aerul rece din congelator. cel mai bun este cel cu doua compresoare.