| NarnianRock a întrebat:

Buna, TPU! Recenet m-am mutat la o garsoniera si are un frigider Gorenje (proprietara a zis ca-i vechi si are congelator). Chestia e ca l-am pus aseara in functiune si ingheata bine, dar nu se opreste, adica nu se decupleaza cand ajunge la temperatura setata, cred. Si are doua motoare separate, unul de la frigider si celalalt de la congelator. Oare sa fie stricat sau asa sa faca "frigiderele mai vechi"?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E normal sa meargă continuu primele ore, mai ales daca ati umplut congelatorul.

| mihai69 a răspuns:

Are termostatul defect.

| relian a răspuns:

Cum ai vazut tu ca are 2 motoare? Adica compresoare, probabil la alea te referi.Te uitasi sub el sau cum ai vazut ca are 2?
Daca merge si raceste bine,atunci termostatu ar fi defect,asta daca nu se opreste deloc,asta ar insemna sa te usuce la curentul electric si ar ingheta bocna tot ce pui in el laughing
Pune in compartimentu frigider apa in ceva,intr'o farfurie si vezi ce se intampla dupa o zi,daca ingheata inseamna ca merge intruna.E bun ca macar ingheata,deci nu-s probleme mari.
Cel mai indicat este sa chemi pe cineva care se pricepe,tu oricum nu poti face nimic. Daca trebuie ceva piese oricum nu ai de unde le lua,plus poate ca nu stii nici sa le instalezi, chiar daca ar fi numai termostatu.
Butoneaza si tu termostatu ala, da de el inainte, inapoi la maxim, dar asa usor, asculta daca auzi un clik cand rotesti de el. Daca nu faci clik nicicum inseamna ca ala e dus.Cam asta e ce poti tu sa verifici.

| NarnianRock explică:

Recent*, sorry