| ionut1816 a întrebat:

Mă puteți ajuta cu o recomandare de laptop care are un display de minim 120hz și o placa de baza pe care sa pot pune un ssd m2 Samsung Evo 980? ( nu prea mă interesează placa video )

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Suportul maxim de memorie nu este de 16Gb RAM, este de 64Gb, placa lui de bază duce atât pentru chipset Intel cât și pentru AMD 64Gb de memorie. Ca să știi, 8Gb nu-ți vor fi suficienti, vei suplimenta cu încă o plăcuță de 8Gb la 3200MHz sau poți cumpăra două plăcuțe a câte 16Gb fiecare la 3200MHz. Tot dual channel vei avea, important este să ai memoriile de aceeași frecvență și capacitate pentru a utiliza placa de bază în dual channel (crește performanța).
Îmi spui dacă te interesează ce fel de memorii RAM să cumperi și cu cât dorești să suplimentezi (doar dacă este cazul).

3 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Păi, la 120 Hz și slot PCI-E x4 pentru m.2 NVME, deja este laptop de gaming, avem o placă video zdravănă la frecvența de 120Hz happy (clar, placa de bază are suport NVME)
Îmi spui un preț (bugetul maxim) și o să-ți arăt câte ceva.

| ionut1816 explică (pentru GPA):

Ideea e ca bugetul ar fi de maxim 4000 lei, eu ma gândeam mai mult la un model și poate găseam second hand in banii ăștia.

| GPA a răspuns (pentru ionut1816):

Nu-ți recomand să-ți cumperi second hand. Pentru că o să-ți pierzi foarte mult din timpul verificând laptopul (placa de bază, memoriile RAM, porturile, starea unităților de stocare-utilizarea, uzura cauzată de căldură - lipsa pastei termice sau solidificarea acesteia/eficiența sistemului de răcire). E greșit să crezi că, cumperi un laptop second hand și-l utilizezi exact în starea în care l-ai cumpărat. Trebuie verificat atât din punct de vedere hardware, cât și software. Îți ia ceva timp, pierdeam jumătate de zi pentru un singur laptop.

Nu-ți recomand sh, în schimb îți recomand un Lenovo interesant :

https://www.pcgarage.ro/......tom-black/

| GPA a răspuns (pentru GPA):

Suportul maxim de memorie nu este de 16Gb RAM, este de 64Gb, placa lui de bază duce atât pentru chipset Intel cât și pentru AMD 64Gb de memorie. Ca să știi, 8Gb nu-ți vor fi suficienti, vei suplimenta cu încă o plăcuță de 8Gb la 3200MHz sau poți cumpăra două plăcuțe a câte 16Gb fiecare la 3200MHz. Tot dual channel vei avea, important este să ai memoriile de aceeași frecvență și capacitate pentru a utiliza placa de bază în dual channel (crește performanța).
Îmi spui dacă te interesează ce fel de memorii RAM să cumperi și cu cât dorești să suplimentezi (doar dacă este cazul).