| danny15 a întrebat:

Ma uitam si eu pe net de procesoare dual core, am gasit un procesor care imi place si scrie socket 775, iar cand ma uit pe everest la mine scrie la socket 478 placa de baza este fujitsu siemens d1567, imi puteti spune daca se potriveste?

5 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Nu, placa ta actuala e pe socket 478, deci numai 478 poti pune sau schimbi si placa de baa care sa suport 775, si probabil ca ai ddr si iti va trebui ddr 2 daca faci aceasta schimbare!

| RS4 a răspuns:

Oricum nu te ajuta doar o componenta de actualitate ca sa ai un calculator bun la ora actuala! iti trebuie macar ddr2 (2-4 GB), un hdd de peste 500 GB, un procesor de peste 2 ghz si o placa video de macar 512 mb! o placa de baza de la 2 mil in sus, etc! bafta!

| LucianGabriel a răspuns:

Nu merge;) ca altfel nu facea astia socketuri diferite.Mie socketul 775 mi se pare cel mai bun(nu ai probleme nici cu pinii la procesor). Plus ca majoritatea procesoarelor mai bune sunt pe 775(chiar si I7 e tot pe 775). Acum ori faci un upgrade de placa de baza, cum spune si @RS4 ori caut vreun procesor de s 478 http://www.shopmania.ro/procesoare/filtru-socket-intel-socket-478

| Gabriel892 a răspuns:

Nu se potriveste

| Rek200 a răspuns:

Nu se potriveste trebuie sa aiba acelasi socket