| lemania a întrebat:

Mai sunt tastaturi pe care sa le cumperi in limba romana? Adica acele tastaturi care contin diacriticele direct pe tastatura, nu sa schimbi tu setarea din windows a limbii.

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Da. Exemplu:

https://www.auchan.ro/......a/p/719759

Ignora poza, nu e buna. Am vazut tastatura in magazin pe raft si are layout de limba romana.

| flixbuster a răspuns:

Dar atentie, OS-ul (probabil Windows in cazul tau) nu stie ce layout are tastatura. Trebuie sa configurezi tu layout-ul sa se potriveasca cu tastatura ca sa vezi romana pe tastatura si sa scrii pe layout romana in Windows.

| Xinnicut a răspuns:

Da sunt eu am diacritice direct pe tastatua laptopului le folosesc doar la proiecte/CV-uri dar si cu tastatura cu diacritice trebuie sa adaugi in setari limba romana ca altfel nu ai putea folosi doar :"'/.>< chesti de genul sau doar diacritice atunci cand ai nevoie modifici din setari dar te ajuta ca scrie pe tastatura si sti care diacritica e. Uite un exemplu : https://www.emag.ro/......D3KJ6QBBM/