| alex19051988 a întrebat:

Mai vreau sa ma lamuriti intr-o chestiune cand deschid calculatorul si dau Delete - Bios Setup Utility - Advanced - Chipset - NorthBridge VIA P4X400/PT800 Configuration - AGP Mode - Graphics Aperture Size - Auto - [64MB] asa sunt setarile ca Load Setup Defaults, dar placa mea video stiu ca este de 128 MB. Se intampla ceva daca schimb din 64 in 128 sau mai mare de atat ca este singrul lucru care eu a-si schimba la setarile din BIOS. Daca mai trebuie ceva schimbat la setarile din BIOS ca sa mearga mai bine calculatorul meu sa imi spuneti va rog.

8 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

In bios nu iti baga nasu asa aiurea ca poti sa schimbi ceva aiurea pe acolo! nu are niceo treaba ala este suportu slotului de video. iar ca pc tau sa iti mearga bine :
1. inchide din processe
2. fa o defragmentare la Hardisk
3. nu folosi un antivirus care mananca multe resurse
4. inceraca si fa optimizari la windows.
5. curata procesoru de praf

| PsyhoLynxLynx a răspuns:

Sincer ca sa faci overlocking ai nevoie de racire puternica si calculator nou ca sa stii deca ti s-a ars vroedata vreo componenta din el si iai schimbat doar siguranta.
Cel mai bine e sa faci overlocking la procesor ca e cel mai usor.La placa video ai nevoie de niste cunostinte in plus.
Daca chiar vrei sa te risti trimite-mi un mesaj si-ti explic totul aici detaliat ca sa vada si altii.
PS: " Ce placa video ai marca+model+daca ai racire suplimentara pe ea! "

| alex19051988 explică (pentru PsyhoLynxLynx):

Eu mi-am cumparat Windows 7 Ultimate cu licenta originala numai la mine calculatorul nu este asa de performant pentru un astfel de Windows deoarece unele driverele nu se pot instala sau nu se gasesc pentru calculatorul meu si cand ma joc la unele jocuri sau programe de poker nu merg instalate din cauza performantei slabe a calculatorului meu. Nici daca imi cumpar o placa video noua nu este posibil deoarece ar trebui sa schimb atat procesorul cat si placa de baza si asa mai bine imi cumpar un calculator nou, dar momentan nu am bani de aruncat pe gard. De aceea te-am rugat daca imi poti da Windows XP Professional SP3 ultima versiune sau daca imi poti spune unde gasesc pe internet. Daca ai avea Windows XP Professional SP3 cu licenta originala a-si face schimb cu tine si ti-asi da Windows 7 Ultimate cu licenta originala.

| tbogdan22 a răspuns (pentru alex19051988):

1. Incearca sa faci downgrade: http://oem.microsoft.com/downgrade
2. Ia legatura cu cel care ti-a vandut licenta de windows 7 si spune-i ca intentionezi un downgrare, ar trebui sa iti puna la dispozitie un cd cu windows xp si sa iti converteasca serialul pentru windows xp.
3. Contacteaza echipa de suport Microsoft Romania ei sigur te vor ajuta: http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows/help/contact-support

Sincer, nu recomand asta, windows 7 e mai performant decat xp, faptul ca ti se misca tie greu poate fi de la hdd (este cea mai lenta piesa dintr-un pc si este singurul emenent care este folosit mai mult in 7 dc in xp, restul resurselor sunt mult mai bine administrare). Driverele de la windows xp sunt in 99% din cazuri compatibile cu windows 7 (stie sa le emuleze).
Vezi ce placa de baza ai, desfaci pc si te uiti este o notatie pe aceasta, vezi in factura cu care ai cumparat pc-ul sau cauti programul cpu-z (iti citeste info din bios si ti le afiseaza). Apoi intri pe siteul producatorului cauti modelul si iei dreiverele oficiale pentru cel mai nou windows care il gasesti acolo.
Daca nu te ajuta, cauta un program de genul Driver detective.
Seteaza windowsul la performante maxime, scazand efectele grafice:
Start->click dreapta pe My Computer, properties,->Advanced system settings -> la Performance alegi Settings -> bifezi Adjust for best performance si Apply. O sa se schimbe tot pachetul grafic pentru a consuma cat mai putine resurse si daca hdd nu e extrem de lenes (adica mai nou de 4-5 ani) o sa mearga mult mai repede decat chiar xp.

Bafta!

| tbogdan22 a răspuns:

La placile video onboard, cum ai si tu (altfel nu ai afea optiunile astea in bios) memoria placii video este folosita din rami, acolo poti alege cat sa foloseasca din ram placa video, daca te joci iti recomand sa pui cat mai mult daca nu cat mai putin.
Acest lucru nu are nici o legatura cu overclockul si poate fi facut fara nici un risc sau intampina probleme.
Bafta!

| alex19051988 explică (pentru tbogdan22):

Imi puteti spune pe acest topic sau ca si mesaj privat ca am nevoie sa imi trimiteti Windows XP Professional SP3 daca aveti pe calculatorul vostru sau sa imi ziceti unde gasesc pe internet Windows XP Professional SP3 fara virusi. Ca eu am avut inainte Windows XP Professional SP3 primit de la cineva fara licenta originala, dar am aruncat acel cd la gunoi cand mi-am cumparat Windows 7 Ultimate 32-bit cu licenta originala.

| alex19051988 explică:

Ma poti ajuta cu un Windows XP Professional SP3 32-bit ultima versiune cu toate update-urile fara virusi. Ca eu am Windows 7 Ultimate 32-bit cu licenta originala, dar calculatorul meu nu este destul de puternic pentru un astfel de Windows, iar alti bani nu am ca sa imi cumpar ultima versiune de Windows XP cu licenta si nu stiu daca merge Product Key de la Windows 7 la un Windows XP downloadat de pe internet ca sa nu am probleme si sa nu imi apara de fiecare data bara cu Windows Genuine Advantage. Vreau sa am un Windows XP original chiar daca este downloadat de pe internet ca probabil licenta de la Windows 7 nu o sa mearga pe Windows XP.

| catlin a răspuns (pentru alex19051988):

-iti dau eu xp cu licenta dar imi dai licenta pentru ultimete7 iti las id ul de mes ok catalin_bosul21