| KanekKi a întrebat:

MEMORIE KINGSTON 8GB DDR3, e buna?
https://www.emag.ro/......DJ4W12BBM/

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Pare in regula pentru 8 GB DDR3 1600 pe un slot: https://www.msi.com/Motherboard/H81M-P33/Specification

DDR3 Memory: DDR3 1066/1333/1600 MHz
DIMM Slots: 2
Max Memory (GB): 16

Din cele de mai sus rezulta ca daca per total duce 16 GB in doua sloturi atunci trebuie sa stie de 8 GB pe un slot.

Mai e important si
DDR3L Memory: Y

adica suporta (si) memorie low voltage - asa nu trebuie sa mai stai sa vezi de care e cea pe care vrei tu sa o cumperi. Placa de baza suporta ambele standarde (voltaj normal si voltaj scazut).

Poti sa iei cei 8 GB linistit, zic eu.

Sfat: vinde cei 2 x 2 GB, nu te incurca cu 8GB + 2GB ca nu vei avea mare avantaj si s-ar putea sa-ti bati cuie in talpa.

9 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

E foarte buna. Intrebarea e ce vrei sa faci cu ea?

| KanekKi explică (pentru flixbuster):

Pai am 2 de 2 gb in total 4 gb in pc si vreau sa iau una de 8 si sa mai pun una de 2 din astea pe care le am pentru ca am doar 2 sloturi.

| flixbuster a răspuns (pentru KanekKi):

Pentru inceput e bine.

Acum: te-ai asigurat ca placa ta de baza suporta DDR3 1600 MHz cu module de 8GB pe slot? Daca nu stii despre ce e vorba, pune aici modelul de placa de baza si vedem.

Mai departe: ce caracteristici au modulele de 2 GB existente? Pentru ca sa eviti orice complicatii, iti recomand sa nu mixezi modulul nou de 8 GB cu un modul vechi de 2 GB. Daca nu stii sa verifici corect (si sa si testezi) compatibilitate, iti poti crea mai degraba probleme decat sa obtii ceva bun. In dual channel nu-ti va merge. Diferenta de la 8 GB la 10 GB nu o vei simti, e mult mai important saltul de la 4 GB la 8 GB pe care il faci inlocuind 2 x 2 GB cu 1 x 8 GB.

| KanekKi explică (pentru flixbuster):

Placa mea video suna cam asa : Geforce GTX 750 Ti si cea de 2 GB e de la Corsair - Vengeance

| flixbuster a răspuns (pentru KanekKi):

N-ai nimerit-o happy am zis placa de baza si tu ai zis de placa video si poza e de la procesor - insa esti pe aproape.

mergi in cpu-z unde scrie Mainboard (= placa de baza) si zi ce scrie acolo sau pune alta poza.

| KanekKi explică (pentru flixbuster):

Am dat cu privirea, nu am citit tot, scuza-ma laughing
https://imgur.com/a/YZZgv

| Superior a răspuns (pentru KanekKi):

Ce configuratie ai? Sa stiu daca e compatibila.

| KanekKi explică (pentru flixbuster):

Ok,mersi atunci.

| flixbuster a răspuns (pentru KanekKi):

Pare in regula pentru 8 GB DDR3 1600 pe un slot: https://www.msi.com/Motherboard/H81M-P33/Specification

DDR3 Memory: DDR3 1066/1333/1600 MHz
DIMM Slots: 2
Max Memory (GB): 16

Din cele de mai sus rezulta ca daca per total duce 16 GB in doua sloturi atunci trebuie sa stie de 8 GB pe un slot.

Mai e important si
DDR3L Memory: Y

adica suporta (si) memorie low voltage - asa nu trebuie sa mai stai sa vezi de care e cea pe care vrei tu sa o cumperi. Placa de baza suporta ambele standarde (voltaj normal si voltaj scazut).

Poti sa iei cei 8 GB linistit, zic eu.

Sfat: vinde cei 2 x 2 GB, nu te incurca cu 8GB + 2GB ca nu vei avea mare avantaj si s-ar putea sa-ti bati cuie in talpa.