| KLiNK a întrebat:

Merge o placa video PCI Express 2.0 x16 intr-un slot PCI Express 1.0 x16? Mai pe scurt, este compatibil PCI Express 2.0 cu PCI Express 1.0?
Funda.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Daca slotul dupa placa ta de baza este PCI Express 1.0 x16, poti adauga numai placi video PCI ex. 1.0 x16. Deci, nu este compatibil PCI X 1.0 cu 2.0.

| KLiNK explică (pentru Jipa95):

Ok. Multumesc. Am aflat si ca pci ex 2.0 are un numar mai mare de volti. Nu e de mirare ca placile video medii cer pci ex 2.0.

| Jipa95 a răspuns (pentru KLiNK):

Ma bucur ca te-am putut ajuta, numai bine! happy

| sltlp a răspuns (pentru Jipa95):

Vorbesti aiurea. Este compatibila. Nu mai dezinforma oamenii.
http://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express - PCIe preserves backward compatibility. E idem si pentru placa video. Ai mai multe raspunsuri gresite. Daca nu esti sigur, mai bine nu raspunzi.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Jipa95):

Vai de tine..si vrei sa ajuti oamenii...placa video cu pci 2.0 isi da DOWNGRADE si poate fi folosita pe o placa de baza cu pcie 1.0 numai ca performanta ei va fi scazuta...esti praf.

| KobraXS a răspuns (pentru Jipa95):

Pai de ce sa nu mearga? Sunt aceleasi sloturi

6 răspunsuri:
| Rotaru_Iulian_1983 a răspuns:

Nu nu merge este mai puternica