| Monst a întrebat:

Merge procesorul Intel core 2 duo de pus pe un laptop Dell 3542?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Una: procesoarele laptopurilor sunt lipite de placa de baza. Deci se pot schimba doar in ateliere speciale.
Doi: daca din intamplare laptopul tau are socket cu procesor detasabil cu mana socketul acesta este diferit de un procesor pentru PC.
Trei: am vazut acest laptop ca are din fabricatie i3 sau i5. Pentru ce ai pune un procesor mai slab la el?!

| Monst explică (pentru Salontanul):

Deoarece nu îmi funcționează majoritatea jocurilor pe laptop

| Salontanul a răspuns (pentru Monst):

Acolo-i alta problema. Ar trebui dus la un service!

| ziftode a răspuns (pentru Monst):

WOW, jocurile or sa mearga MUUULT mai prost in caz ca ai reusi chestia de mai sus
jocurile nu merg din cauza ca, sunt prea vechi si ai windows prea nou (eu am windows 10 si imi arde buza sa joc RedAlert 2 Yuri Revenge care e vechi de 20 de ani)
da, sunt sigur ca nu ai problema asta, IN MAREA MAJORITATE ZDROBITOARE A CAZURILOR JOCURILE NU MERG PENTRU CA NU AI PLACA VIDEO... PENTRU JOCURI, chiar s-ar putea sa nu mai ai placa video deloc daca scoti i3-i5 pentru ca placa video e in procesor

ce poti sa faci: VINZI LAPTOP, cumperi unul cu placa video "dedicata"... nu, NU POTI sa pui o alta placa video pe un laptop, face parte din placa de baza si placa de baza nu poate fi schimbata cu a altui laptop, EVAH!

| Monst explică (pentru Salontanul):

Il duc la service

| danutzu96 a răspuns:

Daca ai versiunea cu Celeron dual core ia-ti adio de la jocuri. Iar de PUBG nici nu se pune problema, iti trebuie 8gb ram ca sa poti juca jocul ala. Ori iti iei un laptop nou, ori iti faci pc daca vrei sa te joci. Laptopul ala nu e de jocuri.

| Monst explică:

Când aveam pc și aveam Windows Xp ori 2000 cu procesorul i2 Duo îmi mergeau foarte multe jocuri.De ex mi-am cumpărat mai demult Gta 4 și am încercat sa il instalez pe laptop care are Windows 8 nu prea e compatibil din cauza procesorului si a windowsului imi tot dă eroare

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Monst):

Din cate stiu eu, exista doar i3, i5 si i7. Ai tu o versiune in editie limitata sau ceva proiect privat de la Intel de ai i2? Si ceea ce zic astia mai sus este foarte adevarat. NU poti pune acel procesor, care este mult mai slab decat i3-ul tau. Si nu este vina la procesor daca nu iti merg jocurile. Pot fi HDD, rami, placa video si multe altele. Si chiar daca il duci la service, te pot seca de bani si iti vor zice ca nu au ce sa iti faca. Totusi ne poti spune ce jocuri vrei tu sa te joci? Sper nu GTA V pe High si PUBG pe Medium.

| Monst explică (pentru DoctorWh0):

Gta,Pubg,Csgo si altele

| Monst explică (pentru Monst):

Mai bine il duc la un service bun la oameni care se pricep